Категорија: Тренди

ПРИЈАТЕЛИ, Тренди

Ќе се одржи онлајн конференција Девојки во Технологија

Women in Tech Македонија и Импакт Фондација – Скопје организираат oнлајн конференција за жени и девојки во технологија и претприемништво. Конференцијата „Девојки во Технологија“ ќе се одржи на 14.05.2020 година…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Хакери продале 73 милиони кориснички податоци на дарк веб

Еден од најголемите случаи на онлајн кражба е откриен откако хакерската група ShinyHunters понуди на продажба податоци на 73,2 милиони корисници кои се украдени од различни сајтови. Повеќе од 30 милиони…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Intel Xe (DG1) графичката картичка забележана со 768 јадра

Претстојната десктоп графичка картичка на Intel повторно е забележана во SiSoftware базата, а протечените информации ги потврдуваат претходните шпекулации, кои се појавуваа уште откако Intel го прикажа својот SDV модел на…

МОБИЛНИ, Тренди

Рендер на Galaxy A21s укажува на препознатливиот дизајн

Samsung Galaxy A21s веќе некое време се појавува во протечените вести, а сега новите информации укажуваат на рендер на предната страна на смартфонот. Интересно дека рендерот покажува предна страна која…

ФУТУРАМА, Тренди

Lexus гарантира милион километри со новата батерија

Првиот електрифициран Lexus ќе ја збогати понудата на овој премиум производител на автомобили. По 15 години работење на хибридни возила и скоро 2 милиони продадени примероци, Lexus го лансираше својот…