Категорија: НАЈНОВИ

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

iPhone 12 ќе биде одложен за ноември оваа година

Нови информации се појавија во врска со најпродавниот производ на Apple. Изгледа дека iPhone 12 ќе доцни два месеца со појавувањето на пазарот, во однос на стандардниот распоред на претставување…

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

Концепт рендери на Samsung Galaxy Note20 Plus (ВИДЕО)

Samsung Galaxy Note20 линијата телефони се очекува во текот на втората половина на годината. Досега во неколку наврати имавме прилика да слушнеме протечени информации за Galaxy Note 20 моделите, а дојавувачите…

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

Најмоќниот iPhone 2020 модел ќе добие поголем сензор на камерата

Новите извештаи сугерираат дека најмоќниот модел во рамките на годинашната iPhone линија ќе добие поголем сензор на камерата и „sensor-shift“ стабилизација на сликата наместо постоечката оптичка стабилизација на сликата. Ова…

СОФТВЕР, НАЈНОВИ

Како да го активирате новиот изглед на Facebook на десктоп?

Долгоочекуваниот темен режим на Facebook конечно е достапен, но само за десктоп-верзија, а не и за апликацијата за паметни телефони. За да се префрлите на новиот, темен изглед на вашата…

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

Познати речиси сите детали за Huawei P40 и P40 Pro 5G моделите

Huawei P40 и P40 Pro ќе бидат претаставени во текот на следната недела, а благодарение на дојавувачот Ishan Agarwal, сега ги знаеме речиси сите детали за овие премиум телефони. Huawei P40 Pro, според…

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

5G нема да го спаси пазарот на паметни телефони

Растот на побарувачката за 5G паметни телефони, кои треба да го преплават пазарот, нема да помогне во неговото спасување од колапс, објави компанијата Samsung. Ова практично значи дека штетата од…

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

iPad Pro со Mini LED екран и натаму се очекува оваа година

Apple пред неколку дена ги претстави своите нови iPad Pro таблет уреди, кои пристигнуваат со надградени процесори, повеќе RAM меморија, дополнителна камера и LiDAR скенер. Меѓутоа, компанијата во текот на…

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

Продажбата на смартфони се намали за 40 проценти поради коронавирусот

Пандемијата со коронавирусот зема данок во економијата во светот и особено тешко ја погоди и мобилната индустрија. Според Strategy Analytics продажбата на паметните телефони YoY опадна за 39% минатиот месец,…