Категорија: Тренди

ГАЏЕТИ, Тренди

ВИДЕО: Јутјубер уништи автомобил за да тестира детекција на судир на iPhone 14

На YouTube каналот TechRax е објавено видео кое покажува тестирање на функцијата за откривање судир на iPhone 14 на Apple. Бидејќи промотивното видео на Apple за новата функција не прикажуваше…

ФУТУРАМА, Тренди

Суперсоничниот авион на Boom во неволја поради незаинтересираност од добавувачите на мотори

Компанијата Boom неодамна изгуби партнер за млазен мотор за својот суперсоничен авион Overture, а за да биде работите уште полоши, другите големи производители на мотори не се заинтересирани за проектот….

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Ако вашиот компјутер постојано „паѓа“ еве можни причини и решенија за проблемот

Без разлика дали користите Windows, macOS или една од дистрибуциите на Linux, вашиот компјутер понекогаш „замрзнува“ или „паѓа“, а причините за тоа може да бидат различни. Подолу ви презентираме некои…

ФУТУРАМА, Тренди

НАСА успешно го заврши клучниот тест за гориво, ракетата SLS се очекува да биде лансирана следната недела

Американската вселенска агенција ги заврши сите задачи потребни за лансирање на ракетата SLS, односно за мисијата Артемис 1, откако успешно го заврши клучниот тест со горивото. НАСА мораше да го…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Мистериозно сино суштество на дното на морето ги збуни научниците

Неидентификувани длабокo-морски суштества наречени „сина слуз“ неодамна ги збунија научниците кои ги забележаа овие мистериозни дамки на морското дно на Карибите. За време на преносот во живо на експедицијата, членовите…

ФУТУРАМА, Тренди

Телескопот James Webb ги сними прстените и месечините на Нептун

Вселенскиот телескоп James Webb ја направи својата прва фотографија од Нептун. Додека телескопот ја продолжува својата обиколка низ Сончевиот систем, ја направи и својата прва фотографија од најоддалечената планета во…

ГАЏЕТИ, Тренди

Мобилните оператори најавуваат холограмски разговори

Главните европски оператори на мобилни мрежи најавија проект за пренос на тридимензионални слики во реално време. Операторите Vodafone, Telefonica – O2, Deutsche Telekom и Orange сакаат холограмски повици за голем…