Категорија: Uncategorized

Uncategorized

Секој трет човек има корона и е тивок преносител на вирусот

За епидемиолозите ова се најопасните пациенти кои што постојат… Експертите предупредуваат дека еден од тројца луѓе е заразен од коронавирусот и е позитивен на тестот за Ковид-19, но не покажува…

Uncategorized

Како работат респираторите и зошто се клучни за спасување на пациентите од коронавирусот?

Сите држави ширум светот во последниов период се обидуваат да набават поголем број на респиратори со цел да одговорат на потребите на се поголемиот број заболени од Ковид-19. И покрај…

Uncategorized

Кинески научници откриваат што го забавува ширењето на коронавирусот

Долго време се шпекулираше дали коронавирусот ќе се однесува слично како и останатите вируси доколку температурите се зголемат. Очигледно има причина тоа да се случи, што покажало најновото кинеско истражување……

Uncategorized

Канадски доктор демонстрираше респиратор кој лечи девет пациенти одеднаш (ВИДЕО)

Додека болниците низ светот се подготвуваат да обезбедат што повеќе респираторни машини, некои доктори стануваат креативни за да им помогнат на своите пациенти. Таков е случајот со канадскиот доктор Алејин…

Uncategorized

Сите стравуваме поради коронавирусот, но ни се заканува нешто полошо…

Пандемијата коронавирус го менува начинот на живот во целиот свет. Поради борбата со заразата, многу од државите ширум светот се блокирани… Драстичните мерки кои што се применуваа во Кина во…

Uncategorized

Ретко видената снајперска пушка ТСВ-1 (ВИДЕО)

Концернот „Калашников“ претстави ретка модификација на легендарната снајперска пушка СВД. „Калашников“ продолжува со циклусот посветен на 100-годишнината на истакнатиот советски оружар Евгениј Драгунов. Овој пат е објавена видеоснимка посветена на вежбовната…

Uncategorized

Која е најповолна температура за спречување на епидемијата со коронавирус?

Заедниците кои што живеат во топлите места имаат компаративна предност во успорување на пренесување на коронавирусот инфекцијата, покажале претходните анализи на научниците од Технолошкиот институт во Масачусетс. Истражувачите откриле дека…

Uncategorized

„Бил поголем отколку што се мислeло“ – Ново научно откритие го менува погледот на дел од историјата

Геолозите во Канада откриле дека древниот континент, познат како Северноатлантски кратон, бил за 10 отсто поголем од претходните проценки, покажува најновото истражување на канадските истражувачи. Истражувачите од Универзитетот Британска колумбија…

Uncategorized

И Volvo ги затвори фабриките во Европа и САД

По Порше и Фолксваген, Волво исто така ги затвори фабриките поради коронавирусот. Шведскиот производител на автомобили Волво објави денеска дека привремено го прекинува производството во своите европски и американски погони…

Uncategorized

Phillips четирикратно ќе го зголеми производството на респиратори

Phillips ќе го зголеми производството на најпотребната здравствена опрема, особено респираторите, за да помогне во дијагностицирање и лекување пациенти заразени со коронавирус, соопшти холандската компанија. Phillips објави дека има намера…

Uncategorized

Слушнете убаво – вака звучи кашлањето на луѓето заразени со коронавирус

Британски „Radio 2“, споделил аудиозапис во кој може да се слушне како всушност звучи сува кашлица која што се поврзува со коронавирусот, пренесуваат од „Mirror“. Коронавирусот има два клучни симптоми…