Категорија: Uncategorized

Uncategorized

Америка и СЗО договорија да развијат нови студии за потеклото на Ковид-19

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера се сретна со генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адхан Гебрејесус, во Кувајт за да се договорат за подготовка на дополнителни студии…

Uncategorized

Синофарм е помалку ефикасна против Делта-сојот, но штити од две клучни работи

Кинеската вакцина Синофарм делува помалку кај делта сојот на коронавирусот отколку на постарите варијанти, но тоа не значи дека не ги штити вакцинираните од потежок облик и смрт. По првата…

Uncategorized

Истражување: Антителата исчезнуваат шест месеци по примањето на втората доза Синовак

Антителата кои се создаваат по кинеската вакцина „Синовак биотек“ против Ковид-19 паднале под клучниот праг за околу шест месеци по втората доза кај повеќето од оние кои ја примиле, додека…

Uncategorized

Импресивен пад на метеор го осветли небото над југоисточна Норвешка (ВИДЕО)

Норвежаните со стравопочит го набљудувале импресивното паѓање на метеор во ноќните часови. На кратко ги осветли југоисточните делови на земјата, помеѓу кои и Осло. Оние кои имале можност да го…

Uncategorized

Делта-сојот е најбрза и најопасна варијанта на коронавирусот, категорични се виролозите

Делта-сојот е најбрзата, најиздржлива и најопасна верзија на коронавирусот со која е соочен светот, тврдат виролози и епидемиолози. Вакцините и понатаму нудат многу силна заштита во одбрана од тешки инфекции…

Uncategorized

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да им треба дополнителна, трета, доза на вакцината против ковид-19, пренесува…

Uncategorized

Четири намирници кои не треба да ги јадете на празен стомак

Доколку понекогаш или честопати имате проблеми со желудникот и дигестијата, обидете се да одбегнувате консумирање на овие 4 намирници на празен стомак. Сиров зеленчук Сировиот зеленчук е здрав и богат…

Uncategorized

Луѓето кои одбиваат да се вакцинираат, имаат помало ниво на интелигенција, тврдат научниците

За да што порано се вратиме во понормален живот, потребно е стекнување на колективен имунитет на коронавирусот, што ги инспирираше научниците за време на пандемијата да спроведат бројни студии за…

Uncategorized

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирусот може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави професорот Жан-Франсоа Делфрејзи, кој е стручен советник на француската влада….

Uncategorized

Заразените со делта сојот носат 1.000 пати повеќе вируси во себе

„Делта сојот на коронавирусот е една од најзаразните респираторни болести која научниците ја виделе досега“, изјавила вчера директорката на Центарот за контрола и превенција на болести. Варијантата е многу заразна,…