Категорија: ФУТУРАМА

ФУТУРАМА, Тренди

Маск: Кина да иницира регулативи за вештачка интелигенција

Кинеската влада ќе се обиде да иницира регулација за вештачка интелигенција во својата земја, изјави извршниот директор на Tesla, Илон Маск, по неодамнешниот состанок со официјални претставници во земјата. „Треба…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Apple претстави нов уред кој чини околу 3.500 евра

По седум години развој, конечно е претставен уредот за проширена реалност на американската корпорација Apple. Vision Pro ја спојува виртуелната реалност со реалниот свет. Системот е повеќе фокусиран на зголемената…

ФУТУРАМА, Тренди

Ново апокалиптично предупредување: AI претставува закана за човештвото како нуклеарна војна

Изјавата, која предупредува на опасностите, ја потпишаа некои од најголемите имиња во индустријата за вештачка интелигенција, како Сем Алтман и Демис Хасабис. Додека од една страна слушаме дека вештачката интелигенција…

ФУТУРАМА, Тренди

Телескопот Џејмс Веб откри вода околу комета

Вселенскиот телескоп Џејмс Веб на американската вселенска агенција НАСА го забележа своето второ големо откритие за само две недели. Истражувачите ја искористија камерата на телескопот за првпат да откријат водена…

ФУТУРАМА, Тренди

Кина испрати уште тројца астронаути во својата вселенска станица

Кина испрати уште еден тим астронаути во својата вселенска станица Tiangong (Небесна палата) во вторникот. Астронаутите, кои во Кина се нарекуваат таиконаути, полетаа со вселенското летало Шенжу 16 од вселенското…

ФУТУРАМА, Тренди

ChatGPT достапен за корисниците на iPhone; Андроид верзијата во подготовка

Ботот со вештачка интелигенција ChatGPT, кој има способност да одржува разговор налик на човек, стана достапен за преземање во продавницата за апликации на Apple. По нејзиното првично објавување во американската…

ФУТУРАМА, Топ

Сè за фановите: најпопуларната стримерка на Twitch ја лансираше својата AI верзија

Од минатиот викенд, обожавателите на стримерката и изведувач на перформанси, под името Amouranth, можеа да комуницираат со нејзината верзија со вештачка интелигенција наречена AI Amo. Исто како и индустријата за…

ФУТУРАМА, Тренди

Шефот на OpenAI: Ако правилата на ЕУ за вештачка интелигенција се строги, заминуваме

Компанијата OpenAI, која го произведе генеративниот систем за вештачка интелигенција ChatGPT, ќе ја напушти Европа доколку не може да се усогласи со најавената регулатива на ЕУ. Шефот на OpenAI, Сем…

ФУТУРАМА, Тренди

„Вештачката интелигенција никогаш нема да ги замени луѓето“

Вештачката интелигенција „во најдобар случај ќе биде само бледа копија на човек“, вели футурологот Хорст Опашовски, кој оваа недела ја претставува својата нова книга – „Да живееш подобро, а не…

ФУТУРАМА, Тренди

Првата комерцијална вселенска станица ќе биде лансирана во 2025 година

Калифорниската компанија Vast Space планира да ја лансира првата комерцијална вселенска станица за нешто повеќе од две години. Светот влезе во нова ера на истражување на вселената, од хеликоптери кои…

ФУТУРАМА, Тренди

Телескопот James Webb сними астероидни појаси надвор од Сончевиот систем

На оддалеченост од 25 светлосни години од Земјата се наоѓа Fomalhaut, една од најсветлите ѕвезди на ноќното небо. Системот Fomalhaut го привлекува вниманието на астрономите со децении, но тие дури…