Категорија: AV

AV, Топ

Samsung Electronics е на врвот на глобалниот пазар на телевизори 18 години по ред

Samsung Electronics уште еднаш ја покажа својата доминација на глобалниот пазар на телевизори, означувајќи невидено 18-годишно водство на чело на индустријата Истражувачката компанија Omdia извести дека Samsung постигнал 30.1% удел…

AV, Тренди

Дали би платиле 25.000 долари за овој телевизор?

Компанијата LG неодамна ги претстави OLED evo телевизорите за оваа година, ветувајќи дополнителна осветленост и други подобрени функции. Големата тема оваа година беше вештачката интелигенција, а најновиот Alpha 11 процесор…

AV, Тренди

ВИДЕО: Претставен првиот проѕирен MicroLED екран – лебдечки холограм

Засега нема информации за цената и достапноста на новата технологија во малопродажба, но изгледа доста импресивно. За време на CES 2024, Samsung го претстави првиот проѕирен MicroLED дисплеј во светот….

AV, Тренди

Уредите на Samsung, Neo QLED и QLED TV, добија сертификат за „Грижа за лицата со оштетен вид“ од организацијата TÜV Rheinland

Моделите Neo QLED и 2023 QLED нудат уште поинклузивно искуство на гледање за корисниците со амблиопија  Samsung Electronics објави дека моделите[1] од неговата линија Neo QLED и QLED 2023 добија…

AV, Тренди

LG претстави телевизор кој можете да го спакувате и носите со себе

Необичниот телевизор моментално е на претходна нарачка, а дизајниран е за магични моменти на пикник или на работа кога едноставно ви треба пренослив телевизор. Ако некогаш сте сакале да го…

AV, Тренди

ВИДЕО: LG носи проѕирни OLED телевизори во домовите на корисниците

Јужнокорејската технолошка компанија LG Display неодамна ја објави консолидираната заработка за вториот квартал, но откри и некои други новости за својот бизнис. Така, финансискиот директор на компанијата откри и на…

AV, Тренди

Експертите на Samsung за ТВ уреди ги откриваат важните достигнувања, но и она што нè очекува во иднината на технологијата на екранот

Разговор со експерти на Samsung ТВ – мапирање на сегашноста и иднината на 8K телевизорите со иновативни технологии на Samsung Samsung Electronics ја обликува историјата на телевизорите преку развојот на…

AV, Топ

Samsung воведува сензор за слика од 200 мегапиксели за врвно искуство со висока резолуција на паметните телефони

Новиот Samsung ISOCELL HP2 го зголемува капацитетот за максимални перформанси на пиксели и на тој начин овозможува детални и совршени слики во сите услови на осветлување Samsung Electronics го претстави…