Категорија: ИНТЕРНЕТ

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Тајната е откриена: Еве кој одлучува дали видеото на TikTok може да стане вирално

Конечно пристигна потврда за она за кое долго време се сомневаше, а тоа е тајната околу виралните видеа на TikTok. Имено, шестмина поранешни и сегашни вработени во TikTok потврдиле за…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

PayPal на удар поради кршење на пазарната конкуренција

Германската национална управа за регулирање конкуренција, Federal Cartel Office неодамна започна постапка против PayPal, наведувајќи ги можните прекршувања на конкуренцијата. Според соопштението објавено од регулаторот, европската подружница на PayPal користела…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Повеќе нема да треба да ги држиме нашите телефони во airplane режим за време на лет, но дали е тоа паметно?

Одлуката на Европската унија да им дозволи на патниците да користат паметни телефони во авионите за време на летовите, израдува многумина. Но, исто така, покрена прашања за тоа дали ќе…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Хакирани 35.000 сметки на PayPal, на корисниците им се ресетирани лозинките

PayPal испрати известување за хакирање на сметката до илјадници корисници, во кое се наведува дека помеѓу 6 и 8 декември, хакери се обиделе да пристапат до корисничките сметки. Нападот им…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Пред 20 години овие работи не постоеја, а сега не можеме да замислиме ден без нив

Додека користиме различни социјални мрежи, апликации и уреди секој ден, не ни помислуваме дека – не толку одамна – тие не ни постоеле. Со сигурност можеме да кажеме дека тектонските…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

WhatsApp воведува нови функции, вклучувајќи „гласовни“ статуси

WhatsApp континуирано работи на воведување нови функции, а меѓу претстојните е и нов начин на поставување статуси. Станува збор за снимен глас, односно „говорен“ статус, функција која е една од…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Се продава најскапиот интернет домен – почетната цена е 20 милиони долари

Ова е ретка можност за секој поединец, компанија или бренд да поседува дел од историјата на Интернет. Интернет доменот Sex.com официјално е на продажба. Претходно, овој домен беше продаден за…

ИНТЕРНЕТ

Корисниците ширум светот пријавуваат проблеми со услугите на Microsoft, не работи ниту Minecraft

Сајтот DownDetector детектира проблеми во работењето на бројни услуги на Microsoft, а проблемите ги пријавуваат корисниците ширум светот. Како што сугерира DownDetector, Microsoft Teams, Microsoft 365, Outlook.com и Microsoft Store…

ИНТЕРНЕТ, Топ

Како да прегледате Instagram Story на други луѓе без тие да го видат вашето име

Еве неколку трикови со кои ќе останете анонимни додека го пребарувате она што ве интересира на Instagram. Не постои човек кој користи социјални мрежи, а да не „демне“ некого. Пречки…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

На Инстаграм можете да ги прегледувате лајкуваните и зачуваните фотографии

Инстаграм има тони функции што ги надминуваат стандардните вести и нови објави. Ако сакате да ги погледнете објавите со кои сте комуницирале во минатото, ова е водичот за вас. Инстаграм…