Категорија: СОФТВЕР

СОФТВЕР, Тренди

Вработените во Твитер можат да користат „GodMode“ за да твитаат од кој било профил

Твитер „доби“ нов свиркач, поранешен вработен кој предупреди за безбедносни проблеми, пишува Вашингтон пост. Свиркачот разговараше со Конгресот и Федералната трговска комисија и рече дека секој инженер на Твитер сè…

СОФТВЕР, Тренди

Твитер забрани

Компанијата тивко ги ажурираше условите за користење, една недела откако ги забрани истакнатите креатори на апликации. Во случај да има било каков сомнеж за намерите на Твитер да се ослободи…

СОФТВЕР, Тренди

Твитер подготвува опција која на многумина ќе им се допадне

Твитер работи на нова, уште поскапа Blue претплата, која ќе им овозможи на корисниците да ја прелистуваат платформата без да им бидат прикажувани реклами. „Рекламите се пречести на Твитер и…

СОФТВЕР, Тренди

На лажниот сајт на апликацијата Zoom демне опасен тројанец

Хакерите користат модифициран инсталатер за Zoom за да ги измамат луѓето да инсталираат малициозен софтвер IcedID на нивните системи, предупредија истражувачите од Cyble Research & Intelligence Labs. IcedID (BokBot) е…

СОФТВЕР, Тренди

Лажна апликација Telegram ги шпионира корисниците на Android

Истражувачите на компанијата ESET открија spyware – шпионски софтвер скриен во лажна верзија на популарната апликација Telegram понудена бесплатно на веб-страница која се претставува како Shagle – платформа за видео…

СОФТВЕР, Тренди

Доаѓаат големи промени во WhatsApp, што не очекува

WhatsApp прави некои големи промени во својата апликација, вклучувајќи две големи промени за фотографиите. Деталите за новите функции се појавија на интернет, а сето тоа благодарение на тестовите што WhatsApp…

СОФТВЕР, Тренди

Еве што се случува кога случајно ќе притиснете „delete“

Истрагата продолжува, но агенцијата посочува дека засега не се откриени докази кои би го поврзале инцидентот со злонамерни дејствија. Неуспехот на компјутерот што ја принуди американската регулаторна управа за цивилно…

СОФТВЕР, Топ

Instagram го воведе Quiet Mode за паузирање на известувањата

По неколкумесечно тестирање, апликацијата Инстаграм доби начин привремено да ги замолчи push известувањата кога корисникот сака да „одмори“ или да спречи одвлекување на вниманието. Станува збор за функцијата наречена Quiet…

СОФТВЕР, Тренди

Сајбер бандите заработуваат помалку затоа што жртвите на напади одбиваат да платат откуп

Сајбер бандите минатата година заработиле 40 отсто помалку пари од откуп во споредба со 2021 година, јавува Би-Би-Си. Експертите за криптовалути од фирмата Chainalysis тврдат дека сајбер бандите изнудиле најмалку…