Категорија: КОМПЈУТЕРИ

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

ВИДЕО: Пристигнува конкуренцијата на најсилните Qualcomm Snapdragon чипови

MediaTek Dimensity 9200 е создаден во 4-нанометарскиот производен процес на TSMC и ја користи архитектурата ARMv9. Користи Arm Cortex-X3 како примарно јадро и има графички процесор ARM Immortalis-G715 со ray…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Имаме нов светски рекорд за оверклокување на графички картички

Грчкиот оверклокувач OGS успеа да постави два нови светски рекорди со графичката картичка Galax RTX 4090. За време на поставувањето на најновиот светски рекорд за оверклокување, користен е моделот на…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Кои се најчестите причини за оштетување на телефонот и компјутерот?

Американска компанија спроведе анкета меѓу сопствениците на преносливи уреди и паметни телефони кога станува збор за начинот на кој нивните уреди се оштетени. Денешниот живот е речиси невозможно да се…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Официјално: Единствен полнач за електронски уреди во Европа од 2024 година

Од 2024 година, сите уреди, како што се мобилни телефони, таблети, е-читачи, дигитални камери, конзоли за видео игри, слушалки, ќе мора да имаат влез од типот USB-C. Советот на Европската…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Подгответе се за значителен пад на цените на DDR5 меморијата

Пазарот доживува пад на побарувачката за компјутерски уреди, што во голема мера ќе влијае на цените на DRAM-от. Анализата на пазарот покажува дека понудата на DDR5 меморија се зголемува, но…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Samsung го претстави најбрзиот LPDDR5X DRAM досега

Компанијата Samsung го претстави најбрзиот LPDDR5X DRAM досега. Јужнокорејската компанија објави дека развива LPDDR5X DRAM меморија како природна еволуција на LPDDR5, а неодамна објави дека DRAM чиповите ја поминале целата…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Samsung GDDR7 меморијата ќе ги трансформира графичките картички

Samsung потврди дека работи на GDDR7 меморија, а компанијата откри дека има претстојни DRAM решенија кои вклучуваат 36Gbps GDDR7 мемориски модули. Оваа информација е важна затоа што меморијата GDDR7 е…