Категорија: Топ

ГАЏЕТИ, Топ

Следните паметни часовници на Samsung и Apple ќе го мерат нивото на шеќер во крвта

По имплементирањето на нивото на кислород во крвта, ECG и мерењето на крвниот притисок на своите паметни часовници, Apple и Samsung наводно планираат да додадат уште една импресивна карактеристика на…

ФУТУРАМА, Топ

Паметните телефони наскоро може целосно да ги заменат автомобилските клучеви

Заборавете на клучевите, автомобилот ќе може од далечина да се отклучува со помош на паметниот телефон. Меѓу бројните работи што ги пензионираа паметните телефони или барем ги турнаа во втор…

МОБИЛНИ, Топ

Huawei ги отфрла гласините за продажба на Mate и P сериите

Актуелните американски трговски рестрикции ги блокираат сите одржливи патишта на Huawei кон конкурентноста на меѓународниот пазар на паметни телефони. Тоа е причината зошто компанијата во ноември го продаде својот подбренд…

СОФТВЕР, Топ

Бавниот Google Chrome може да биде знак дека сте жртва на хакери

Корисниците на Google Chrome се предупредени на нова хакерска кампања, која ги злоупотребува популарни екстензии што ги користат милиони луѓе. Корисниците на Google Chrome се предупредени за новата закана чија…

ГАЏЕТИ, Топ

Дали уредите и апликациите за следење на физичката активност можат негативно да влијаат на корисниците?

Дел од корисниците кои користат фитнес-нараквици и паметни часовници, и споделуваат информации за активностите на социјалните мрежи, можат да чувствуваат притисок постојано да одржуваат таков „здрав“ приказ за себе на интернет. Паметните…

МОБИЛНИ, Топ

Слаба побарувачка за најмалиот iPhone, корисниците ги бараат поскапите модели

Apple ги намали нарачките од снабдувачите за најевтиниот модел од новата генерација – iPhone 12 mini, но ги зголеми нарачките за поскапите модели од Pro серијата. Apple минатата година прв…

Топ

Мал уред што може да ги спаси пациентите со потежок облик на Ковид-19? (ВИДЕО)

Докторите истакнуваат дека пациентите кои завршуваат во болница често имаат заситеност на кислород во крвта под 80 проценти, бидејќи премногу долго чекале и се надеваат дека оксиметрите ќе помогнат во…

ФУТУРАМА, Топ

Се повеќе компании ги надзираат вработените кои работат од дома

Речиси една петтина од компаниите, според податоците од Велика Британија, вршат надзор или имаат намера да ги надгледуваат своите вработени кои работат од дома. Работата од дома на многумина им…

ФУТУРАМА, Топ

Научници создадоа компјутер со сетило за мирис (ВИДЕО)

Остро сетило за мирис е моќна способност која ја делат многу организми. Меѓутоа, се покажа тешко да се размножи по вештачки пат. Истражувачите комбинирале биолошки и инженерски елементи за да го…