Категорија: Featured

МОБИЛНИ, Featured, Тренди

Bloomberg: Apple планира да произведе 90 милиони нови iPhone уреди

Новиот извештај на Bloomberg сугерира дека Apple планира да го зголеми производството на iPhone модели од претстојната линија за 2021 година. Засновано на деталите што доаѓаат од партнерите во синџирот…

ИНТЕРНЕТ, Featured

Facebook и Twitter избришале уште стотици лажни руски профили

Facebook и Twitter синоќа соопштија дека избришале неколку стотици лажни налози поврзани со руското воено разузнавање и други играчи спонзорирани од Кремљ, кои биле вклучени во претходни обиди за мешање…

МОБИЛНИ, Featured

Huawei ги поканува сите свои верни поддржувачи на глобалната онлајн премиера на новата P40 серија

Глобалната премиера на новата, долгоочекувана серија Huawei P40 е закажана на 26 март (четврток), од 14 часот. Под слоганот #VisionaryPhotography, настанот ќе се емитува онлајн и секој може да го…

ИНТЕРНЕТ, Featured

Учениците и студентите ќе се тестираат и оценуваат преку интернет

Владата донесе уредби со законска сила за примена на Законот за основното и средно образование за реализација и организација на наставата во училиштата и за оценувањето на учениците за времетраење…

СОФТВЕР, Featured

СЗО: Преку WhatsApp ги информираме луѓето ширум светот

Како се зголемува бројот на вести за коронавирусот на интернет, така се зголемува и бројот на дезинформации. Поради тоа, Светската здравствена организација одлучи да го употреби најмасовниот сервис за размена…

ГАЏЕТИ, Featured

PlayStation 5 ќе поддржува поголем дел од игрите наменети за „четворката“

Компанијата Sony соопшти одредени информации за компатибилноста на претстојната конзола PlayStation 5. Sony потврди дека PS5 ќе поддржува поголем дел од постоечките игри наменети за се уште актуелната конзола PS4,…

ИНТЕРНЕТ, Featured

Facebook и Instagram ја намалија брзината на проток на видео-содржините во Европа

Компанијата Facebook објави дека со цел да се избегне оптоварување на интернетот во Европа привремено ја намали брзината на проток на видео-содржините на Facebook и Instagram. Социјалните мрежи Facebook и…

МОБИЛНИ, Featured

Во Израел масовно прислушкување на смартфоните поради коронавирусот

Израелската влада одобри итни мерки со кои и се овозможува на безбедносната агенција во оваа земја „Шин бет“, во наредниот период да има пристап до податоците на мобилните телефони на…

ИНТЕРНЕТ, Featured

Amazon ги прекинува испораките освен за медицински материјали и производи за широка потрошувачка

Amazon привремено ја прекина испораката на сите артикли кои не се лекови или производи со голема побарувачка. Тој прекин ќе трае до 5 април, бидејќи гигантот за е-трговија приоритетно означи производи …