Категорија: ПРИЈАТЕЛИ

ПРИЈАТЕЛИ

Можност повеќе за сите оние кои во иднина сакаат да студираат на најелитните универзитети во светот

ПСУ “Јахја Кемал” објавува конкурс за доделување на стипендии за средно образование Тестирањето за стипендија ќе се одржи на 09.05.2021 во недела во 11.00 часот. ( Скопје, Тетово-Боговиње, Струга). Можат…

ПРИЈАТЕЛИ

ФИТР: Од 706 пријавени дури 540 компании аплицираат за прв пат на јавните повици на Фондот

Од 706 пријавени на јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки развој за забрзан економски раст, дури 540 се компании кои аплицираат за прв пат на некој од јавните повици…

ПРИЈАТЕЛИ

„Lucky days” во НЕПТУН од 12-19 април – Време е за најголеми попусти!

„Lucky days” од 12-19 април во „Нептун” – продажна акција со најголеми попусти! Овие “Среќни денови” потрошувачите ќе може дакупуваат производи со најголеми попусти и до 60 рати. Разгледајте ги понудите во 25-те…

ПРИЈАТЕЛИ

Отворен новиот Анхоч Action – продажен салон со современ дизајн и концепт за сите видови на ИТ и гејминг опрема

Најголемата македонска ИТ компанија „Анхоч“, свечено го отвори својот нов ексклузивен салон, наречен Анхоч Action, со локација во Скопје Capitol Mall. На отворањето, забележителен беше големиот интерес кај посетителите од…

ПРИЈАТЕЛИ, Тренди

А1 Македонија ја одржа третата годишна конференција “Women in Digital 2021”

Третата годишна конференција “Women in Digital 2021“ во организација на А1 Македонија која се одржа вчера во целосно онлајн формат отвори повеќе прашања, но и понуди одговори за повеќе теми…

ПРИЈАТЕЛИ

#FITRCLASSROOM: Македонија со национална стратегија за вештачка интелигенција

Предизвици и можности со кои се соочуваат иновативните компании од областа на вештачка интелигенција во Р. Северна Македонија беше темата на последниот #FITRClassroom, организиран од страна на ФИТР. Свои размислувања и…

ПРИЈАТЕЛИ

Годишно собрание на Асоцијацијата за е-трговија

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија го одржа онлајн своето Годишно Собрание, согласно мерките за заштита од коронавирусот. Како што се наведува во соопштението од Годишното собрание што се одржа вчера,…

ПРИЈАТЕЛИ

Првото виртуелно ИТ германско-македонско Б2Б партнерство ќе се одржи во јуни

Делегацијата на Германското стопанство во земјава денеска соопшти дека во тек се подготовките за првото виртуелно „Германско-македонско ИТ – Б2Б партнерство“ што се организира во соработка со Стопанската комора за…

ПРИЈАТЕЛИ

#FITRCLASSROOM: Иновации базирани на вештачка интелигенција во Северна Македонија, предизвици и можности

Вебинарот ќе се одржи на 8 април (четврток) со почеток во 19 часот, a сите заинтересирани ќе можат да го проследат во живо на Фејсбук страната на Фондот за иновации…

ПРИЈАТЕЛИ

Synami – атрактивно место за работа кое буди интерес кај ИТ кадрите

„Добрите програмери сакаат две работи: да бидат добро платени и да работат на напредни, иновативни софтверски решенија. Во Synami двете овие потреби им се задоволени“, вели Игор Лештар, македонски ИТ…