Ознака: Електрични автомобили

ФУТУРАМА

Volkswagen Group ќе гради шест големи погони за батерии во Европа

Новата стратегија на концернот ќе овозможи значително намалување на цените на батериите Германскиот концерн Volkswagen ќе изгради шест нови погони за производство на батерии за електрични возила во Европа до…

ФУТУРАМА

Volvo целосно ќе премине на електрични автомобили до 2030. година

Шведската компанија Volvo соопшти дека до 2030 година планира да премине на продажба на електрични автомобили за да останат конкурентни на пазарот. Сите останати модели со мотори со внатрешно согорување,…

ФУТУРАМА

Ford планира eлектрична офанзива на европскиот пазар

Ford планира офанзива на европскиот пазар на електрични автомобили, во рамките на која се најавува голема инвестиција во модернизација на фабриката во Германија Ford ќе потроши милијарда долари за реконструкција…

ФУТУРАМА

Американскиот државен возен парк ќе вклучува само електрични автомобили (ВИДЕО)

Иако не објави детали, новиот американски претстедател Бајден има намера да го електрифицира целиот државен возен парк, односно повеќе од 645.000 возила. Само што седна на жешкото столче како прв…

ФУТУРАМА

Погледнете како се создава новата револуционерна батерија на Tesla (ВИДЕО)

Tesla и овозможи на јавноста да ја види новата батерија наречена 4680, и нејзината најмодерна производна линија Roadrunner во Тексас. Tesla ја претстави својата најнова батерија уште во септември 2020…

ФУТУРАМА

Израелци претставија батерии за електрични автомобили што се полнат за пет минути

Секој разговор за електричните автомобили има неизбежна тема, а тоа се нивните батерии, времето на полнење и досегот. Времето на полнење на батериите на електричните автомобили е сè уште далеку…