Ознака: Електрични автомобили

ФУТУРАМА, Тренди

Volkswagen го презема европскиот пазар на електромобили

Најпродаваното електрично возило во Европа во октомври 2020 година е Volkswagen ID.3, со испорачани 10.475 примероци. Компанијата Volkswagen со деценеии го имаше најпродаваниот конвенционален автомобил во Европа – моделот „Голф“, а сега, се…

ФУТУРАМА

Volkswagen претвора грчки остров во рај за електрични автомобили

Возниот парк на островот Астипалеа ќе стане целосно електричен Volkswagen и грчката влада потпишаа меморандум со кој малиот остров Астипалеа ќе се претвори во рај за електрични автомобили. Договорот предвидува…

ФУТУРАМА

Електричните автомобили не се „почисти“ од дизелите?!

Најголемиот проблем со електричните автомобили е што батериите се произведуваат во Кина, а во таа земја за работа на фабриките електричната енергија се добива од електрани на јаглен Со потрошувачка…

Uncategorized

Истражување: 31% од Французите и 26% Германци би се префрлиле на електричен автомобил,

Истражувањето спроведено од IPSOS за EVBox донесува интересни заклучоци.  Анкетата е спроведена во шест земји, учествувале 3.600 возачи, од кои 600 биле сопственици на EV модели. Според истражувањето, 62% од…

ГАЏЕТИ

Електричните возила ја преоптоваруваат мрежата во Велика Британија

Сопствениците на електрични автомобили во Велика Британија, кои ги полнат своите автомобили во пик периодите од денот според потрошувачка на електрична енергија, веројатно ќе плаќаат повеќе за тоа Се препорачува…

ФУТУРАМА

Tesla планира изградба на првата фабрика во Европа

Американскиот произведувач на електрични автомобили Tesla планира изградба на фабрика во Европа. Компанијата преговара со локалните власти во Германија и Холандија во врска со осигурувањето на локациите за фабриката во…