Ознака: Електрични автомобили

ФУТУРАМА

Nissan вложува над милијарда евра во фабрика за електрични возила во Англија

Британскиот огранок на јапонската фирма Nissan Motor Corporation објави дека ќе вложи 1,18 милијарди евра, со својот кинески партнер „Енвижн АСЕЦ“, за изградба на поголема фабрика за батерии за електрични…

ФУТУРАМА

Tesla подготвува ривал на Volkswagen ID.3 за европскиот пазар

Tesla прави уште еден потег кој треба да ја зацементира позицијата водечки светски производител на електрични автомобили Конкуренцијата во форма на етаблирани производители станува пожестока, особено во Европа, откако брендот…

ФУТУРАМА, Тренди

Канадски електричен свтомобил рудари криптовалути додека се полни (ВИДЕО)

Канадската автомобилска компанија Daymak објави дека ќе го произведува првиот автомобил што ќе може да копа криптовалути додека е паркиран. Најновиот модел на електричен автомобил „спиритус“ на компанијата ќе може…

ФУТУРАМА, Тренди

Tesla го претстави најбрзиот електричен автомобил (ВИДЕО)

Вчера беше прикажан најбрзиот сериски електричен автомобил конструиран досега, не сметајќи го, се разбира, Rimac Nevera. Tesla Plaid Model S е всушност следниот чекор во еволуцијата, наследник на верзијата Ludicrous,…

ФУТУРАМА

Некои земји размислуваат за данок на електрични автомобили

Новите давачки ќе ги направат електричните автомобили помалку привлечни И покрај субвенциите дадени за стимулирање на транзицијата кон електрични возила, властите во некои земји веќе разговараат за воведување даноци за…

ФУТУРАМА

Електричните автомобили би можеле да бидат масовно усвоени многу побрзо од очекуваното

Предвидувањата се дека бројот на продажби на електрични возила ќе се искачи на дури 20 проценти од вкупната продажба во следните четири години. Може ли „експлозијата“ на Интернет пред дваесет…

ФУТУРАМА, Тренди

Fiat преоѓа на електрични автомобили до 2030 година

Fiat во моментов има само еден електричен автомобил во своето портфолио, што значи дека промената во наредните години ќе биде драстична бидејќи само девет години за ваква трансформација е навистина…