Ознака: Електрични автомобили

ФУТУРАМА, Тренди

Автономија од соништата: Мерцедес помина повеќе од 1.000 километри со полна батерија

На патот од Германија до Азурниот брег во просек трошел 8,7 kWh на 100 km. Mercedes го претстави концептниот електричен автомобил Vision EQXX претходно оваа година, тврдејќи дека возилото може…

ФУТУРАМА, Тренди

Електричниот автомобил остана без можност за замена на батеријата – по 6 години може да оди на отпад

Заменатата на батеријата во електричен автомобил можеби не е возможна од едноставна причина – таа повеќе не се произведува. Некои сопственици на електрични модели веќе се соочуваат со овој проблем….

ФУТУРАМА, Тренди

Студија покажа дека автомобилите со внатрешно согорување се посигурни од електричните автомобили

Не само што електричните автомобили се помалку сигурни или доверливи, туку и сервисите траат подолго од оние на бензинците и дизелите Електричните автомобили отсекогаш се сметале за посигурни од возилата…

ФУТУРАМА, Тренди

Sony и Honda најавија партнерство за развој на електрични автомобили

Според најавите, алијансата ќе ги користи способностите за развој на мобилноста на Honda, технологијата за производство на каросерии на возила и искуството со управување со постпродажни услуги”. “Honda” потпишала меморандум…

ФУТУРАМА

Хрватскиот хиперавтомобил Rimac Nevera ја помина хомологацијата и може на пат (ВИДЕО)

Rimac Nevera е првиот американски и ЕУ сертифициран електричен хиперавтомобил… Мате Римац се пофали со нов успех – Rimac Nevera го поминал процесот на хомологација и може да почне да…

ФУТУРАМА

Tesla повлекува речиси 600.000 електрични автомобили

Компанијата Tesla повлекува речиси 579.000 автомобили поради проблеми со функцијата Boombox, јави агенцијата Асошиетед прес (АП). Имено, се покажало дека некои од автомобилите преку оваа функција може да емитуваат звуци…

ФУТУРАМА, Тренди

Предвидување: Tesla Model Y ќе стане најпродаваниот автомобил во 2022 година?!

Експертите очекуваат бројот на електрични автомобили и хибриди да надмине 10 милиони единици Продажбата на хибридни и целосно електрични автомобили оваа година веројатно ќе порасне до 10 милиони оваа година….

ФУТУРАМА, Тренди

Sony најави компанија за електрични автомобили

Електронскиот гигант Sony го претстави новиот прототип на својот електричен автомобил Vision-S и најави создавање компанија која ќе ги истражува можностите за влез на овој брзорастечки пазар. Јапонската компанија, попозната…

ФУТУРАМА

Tesla соборува рекорди во продажбата на електрични автомобили

Американскиот производител испорачал речиси милион автомобили на своите клиенти во 2021 година Tesla постави нов рекорд во продажба на возила во 2021 година, испорачувајќи речиси 1 милион нови автомобили на…