Ознака: Електрични автомобили

ФУТУРАМА

Не е шега: Електричните автомобили се напојуваат од електрична енергија добиена со обработка на човечки измет!

Можеби изгледа како шега, но ова е многу сериозна приказна која покажува дека навистина сè може да се искористи, дури и отпадот кој само на нас ни е – отпад…

ФУТУРАМА, Тренди

Илјада станици за брзо полнење и два милиони електрични автомобили до 2030 година

Судејќи според најавата, најмалку една третина од возниот парк во Турција треба да биде чисто електричен Со цел да се обезбеди соодветна инфраструктура како поддршка, во плановите е оспособување на…

ФУТУРАМА, Тренди

Папата Франциск ќе го добие првиот електричен папамобил (ВИДЕО)

Дали папата Франциск е љубител на електрични автомобили незнаеме, но веројатно има причина за радување со оглед дека е најавена испораката на електричен автомобил за Ватикан од страна на Fisker…

ФУТУРАМА

Долготрајни батерии за електрични автомобили: Научниците од Харвард направија голем чекор напред

Истражувачите со децении пробуваа да го искористат потенцијалот на цврстите литиум-метални батерии кои држат значително повеќе енергија во истиот волумен и се полнат за мал дел од времето во споредба…

ФУТУРАМА, Тренди

Fulminea Estrema е најмоќниот електричен автомобил на светот (ВИДЕО)

Со повеќе од 2000 КС, овој автомобил ја носи титулата најсилен италијански автомобил, но и најмоќен електричен автомобил на пазарот. Автомобилот е претставен во Торинскиот автомобилски музеј, земајќи ја титулата…

ФУТУРАМА

Либан го престави својот прв 100% електричен автомобил (ВИДЕО)

Во Либан, кој е погоден од незапамтена економска криза и чија електрична мрежа е меѓу најлошите во светот, пред јавноста е преставен првиот „100 процентен“ електричен автомобил произведен во таа…

ФУТУРАМА, Топ

Huawei го претстави новиот електричен автомобил SERES SF5

Електричниот автомобил, SUV купе, со продолжена километража ќе се продава во флегшип продавниците на Huawei во Кина На Меѓународниот саем за автомобили во Шангај, денеска Huawei објави дека кинеската автомобилска…

ФУТУРАМА

Toyota: Транзицијата кон електрични автомобили е сè уште невозможна

Компанијата се изјасни против планираната забрана за мотори со внатрешно согорување. Раководството на Toyota ги предупреди американските власти за опасностите од планираните забрани и ограничувања на моторите со внатрешно согорување….

ФУТУРАМА, Тренди

Прв полнач кој користи плима и осека за производство на електрична енергија (ВИДЕО)

За енергијата со која се напојуваат електричните автомобили многу се полемизира, со оглед на тоа дека таа на одредени места настанува и во услови кога е дури подобро за околината…