Ознака: Елон Маск

ФУТУРАМА, Тренди

„Анонимуси“ му се заканија на Елон Маск: Уништуваш животи (ВИДЕО)

„Анонимуси“ го обвинија милијардерот за прекумерно влијание врз криптовалутите. Хакерската група Anonymous го обвинија шефот на SpaceX и Tesla, Илон Маск, за прекумерно влијание врз криптовалутите преку објавите на Twitter…

ФУТУРАМА

Елон Маск стартува нов бизнис – отвора ланец ресторани на Tesla

Компанијата Tesla неодамна објави нов заштитен знак за својот бренд под ресторански услуги, што е сигнал дека компанијата конечно се подготвува да ја реализира идејата за која извршниот директор Елон…

ФУТУРАМА

SpaceX следната година ќе лансира ракети од лебдечки вселенски аеродром

Првиот лебдечки вселенски аеродром во океанот на компанијата SpaceX може да биде во функција веќе следната година. Основачот и директор на компанијата SpaceX, Елон Маск преку Twitter откри дека првото океанско вселенско…

ФУТУРАМА

Маск: Цените на возилата на Tesla растат поради недостиг од чипови

Цените на возилата на Tesla растат поради доцнење во синџирот за снабдување во автомобилската индустрија, особено на суровините, напиша извршниот директор на Tesla, Елон Маск на Twitter. „Цените растат поради…

ФУТУРАМА

Tesla почнува со масовно производство на најбрзиот автомобил во светот

Производителот на електрични автомобили Tesla го почнува производството на Model S Plaid на 3 јуни. Како што објави шефот на компанијата, Елон Маск, на својот Твитер-блог, ова ќе биде најбрзиот…

ФУТУРАМА

Елон Маск ќе испрати сателит на Месечината платен со криптовалута

Американската компанија SpaceX ќе лансира сателит во орбитата на Месечината во 2022 година, кој целосно е платен со криптовалутата доџкоин, објави на Twitter, шефот на компанијата, Елон Маск. „Следната година…

ФУТУРАМА, Тренди

Прототип на ракета на SpaceX првпат приземјена без да експлодира (ВИДЕО)

Прототип на вселенското летало Starship, за кое компанијата SpaceX верува дека еден ден ќе го испрати на Месечината и Марс, успешно слета во Јужен Тексас, при што немаше експлозија. Имено,…

ФУТУРАМА, Тренди

Сателитскиот интернет на Starlink досега го нарачале 500.000 луѓе

Компанијата SpaceX продолжува да го развива својот план за истражување на вселената и пружање на подобри интернет услуги. SpaceX минатата недела лансираше 60 нови сателити од Starlink мрежата и со помош…