Категорија: Тренди

ИНТЕРНЕТ, Тренди

„Обидите да се создаде метаверс ќе пропаднат“

Виталик Бутерин, кој стана познат како ко-основач на криптовалутата ethereum, верува дека плановите на корпорациите да создадат метроверзум ќе пропаднат. Во својот твит тој посочи дека не постои ниту општоприфатена…

МОБИЛНИ, Тренди

Samsung дефинитивно се префрла на Snapdragon чипови на премиум телефони?

Има се повеќе докази дека Samsung ќе користи само Snapdragon процесори во своите водечки телефони. Пред неколку недели се појави информација дека Samsung се откажува од имплементацијата на Exynos чиповите…

ФУТУРАМА, Тренди

Нова студија нуди временска рамка за шестото масовно истребување на Земјата

Резултатите од студијата спроведена на Универзитетот Тохоку во Јапонија тврдат дека шестото масовно истребување на Земјата, предизвикано од зголемување на температурите на површината за девет степени Целзиусови, нема да се…

СОФТВЕР, Тренди

Новиот малвер го користи LinkedIn за да ги зарази корисничките сметки на Facebook

Истражувачите од WithSecure (поранешен F-Secure) открија детали за новата spear фишинг кампања, насочена кон деловните сметки на Facebook. Кампањата е активна најмалку од јули 2021 година. Нападот, според истражувачите, вклучува…

ФУТУРАМА, Тренди

Xiaomi чека дозвола – кога ќе пристигнат автомобилите?

Компанијата Xiaomi се соочува со проблеми во добивањето дозвола од кинеските регулатори за производство на електрични возила (EV), проект во кој технолошкиот гигант инвестира 10 милијарди долари. Според добро упатени…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Porsche 911 Turbo S „леташе“ на автопат со 325 km/h

Кога ќе го извадите овој „ѕвер“ на популарниот Autoban, исходот од видеото е многу реален епилог… Автомобилот е придвижуван од нов 6-цилиндричен 3,8-литарски твин-турбо во конфигурација „боксер“, кој е поврзан…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Twitter поскапува

Претплатата на Twitter Blue станува поскапа за корисниците кои сакаат дополнителни функции во популарната услуга за микроблогирање. Корисниците често се радуваат на фактот дека Twitter е бесплатен, но за некои…