Категорија: Тренди

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Рударите на криптовалути сега целосно ги отклучија заштитените графички процесори Nvidia RTX 30 LHR

Програмерите на софтверот за ископување криптовалути се обидуваат да ги отклучат графичките картички LHR од нивното објавување и сега конечно успеаја. Досега никој не успеа целосно да ја отклучи LFR…

МОБИЛНИ, Тренди

Знаеме како би можел да изгледа екранот на телефонот Samsung Galaxy Fold4

Samsung се подготвува за официјалното претставување на следната генерација на флексибилни телефони, кои најверојатно ќе ги носат имињата Galaxy Fold4 (наводно буквата „Z“ ќе биде исфрлена од името) и Galaxy…

ГАЏЕТИ, Тренди

ВИДЕО: Автономните дронови можат да засадат 40.000 дрвја дневно

Борбата против климатските промени и губењето на биолошката разновидност се комплицирани проблеми, но едно од „оружјата“ на човештвото се автономните беспилотни летала. Австралискиот стартап AirSeed Technology има јато беспилотни летала…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Илон Маск сака четирикратно да го зголеми бројот на корисници на Твитер до 2028 година

Едно од поголемите прашања, кое се поставува откако Илон Маск го купи Твитер, е како услугата би можела да се промени под негово водство. Сега, Њујорк Тајмс наводно дошол до…

СОФТВЕР, Тренди

Прогласени видео игрите кои годинава влегуваат во Куќата на славните

Секоја година, Музејот на игри ги избира најдобрите од најдобрите во Куќата на славните за видео игри. Ова се овогодинешните победници. Откако е основана Светската куќа на славните за видео…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Nvidia казнета поради криење дека продава графички картички на рудари за криптовалути

Американската Комисија за хартии од вредност (SEC) ја казни Nvidia со 5,5 милиони долари, кои гигантот ќе треба да ги плати. Според SEC, Nvidia криела информации за тоа колку од…

СОФТВЕР, Тренди

Facebook наскоро ќе отстрани голем број функции базирани на локација

Facebook почна да испраќа известувања до корисниците дека ќе започне да ги отстранува функциите базирани на локација. Социјалната мрежа планира да ги оневозможи функциите како што се Nearby Friends, но…