Категорија: Тренди

МОБИЛНИ, Тренди

Како ниските температури ги „убиваат“ батериите на смартфоните?

Американскиот блогер Хенк Грин објаснува дека технологијата не е таа која ги прави мобилните да бидат нефункционални на студот, туку дека станува збор за низа хемиски процеси. Тоа го прави…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги најави своите планови за отворање нова социјална мрежа наречена „Вистина“ (TRUTH Social). Трамп вели дека платформата „ќе се спротивстави на тиранијата на големата технологија“,…

СОФТВЕР, Тренди

Google издаде итно предупредување за сите корисници на Chrome

Google испрати предупредување до сите корисници на прелистувачот Google Chrome. Google откри и потврди девет високоризични пропусти, заедно со уште 11 други неправилности. Проценката е дека има дури 20 хакирања…

Тренди

САД издале лиценци за извоз во вредност од 100 милијарди долари на добавувач на Huawei

Кинескиот телекомуникациски гигант Huawei и најголемиот кинески производител на чипови SMIC увезле американска технологија во вредност од 100 милијарди долари од ноември 2020 година до април 2021 година, и покрај…

СОФТВЕР, Тренди

Huawei сега има 150 милиони HarmonyOS уреди, ќе го испорача v3.0 Developer Preview

Huawei во текот на својата конференција за програмери објави дека повеќе од 150 милиони уреди сега го користат оперативниот систем HarmonyOS на компанијата. Ова ја прави платформата најбрзо растечки оперативен…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Извештај на Европската комисија: Законот за електронски комуникации треба дополнително да се усогласи со правото на ЕУ

Извештајот на Европската комисија е критичен во однос на измените на Законот за електронски комуникации, кои беа усвоени во април годинава. Европската комисија го усвои Пакетот за проширување за 2021…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Новиот MacBook Pro од 16 инчи нуди High Power Mode за зголемување на брзината

Редизајнираниот MacBook Pro може да биде уште помоќен отколку што првично се мислеше, под услов корисникот да ја има соодветната конфигурација. Apple за Engadget потврди дека 16-инчниот MacBook Pro со…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Како да ја исклучите скриената дигитална мапа на вашиот профил на Facebook?

Дали сте знаеле дека Facebook го следи секој ваш чекор и го бележи во дигиталната мапа, „скриена“ во подесувањата? Станува збор за функцијата Location history која секојдневно го следи движењето…