Категорија: Тренди

ИНТЕРНЕТ, Тренди

PayPal на удар поради кршење на пазарната конкуренција

Германската национална управа за регулирање конкуренција, Federal Cartel Office неодамна започна постапка против PayPal, наведувајќи ги можните прекршувања на конкуренцијата. Според соопштението објавено од регулаторот, европската подружница на PayPal користела…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Повеќе нема да треба да ги држиме нашите телефони во airplane режим за време на лет, но дали е тоа паметно?

Одлуката на Европската унија да им дозволи на патниците да користат паметни телефони во авионите за време на летовите, израдува многумина. Но, исто така, покрена прашања за тоа дали ќе…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Хакирани 35.000 сметки на PayPal, на корисниците им се ресетирани лозинките

PayPal испрати известување за хакирање на сметката до илјадници корисници, во кое се наведува дека помеѓу 6 и 8 декември, хакери се обиделе да пристапат до корисничките сметки. Нападот им…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Пред 20 години овие работи не постоеја, а сега не можеме да замислиме ден без нив

Додека користиме различни социјални мрежи, апликации и уреди секој ден, не ни помислуваме дека – не толку одамна – тие не ни постоеле. Со сигурност можеме да кажеме дека тектонските…

СОФТВЕР, Тренди

Сајбер бандите заработуваат помалку затоа што жртвите на напади одбиваат да платат откуп

Сајбер бандите минатата година заработиле 40 отсто помалку пари од откуп во споредба со 2021 година, јавува Би-Би-Си. Експертите за криптовалути од фирмата Chainalysis тврдат дека сајбер бандите изнудиле најмалку…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: НАСА и Боинг развиваат концепт за нов одржлив авион

Американската вселенска агенција НАСА соработуваше со Боинг за да развие „позелена“ технологија за комерцијални летови. Двете организации ќе соработуваат на проектот Sustainable Flight Demonstrator со цел да произведат, тестираат и…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

WhatsApp воведува нови функции, вклучувајќи „гласовни“ статуси

WhatsApp континуирано работи на воведување нови функции, а меѓу претстојните е и нов начин на поставување статуси. Станува збор за снимен глас, односно „говорен“ статус, функција која е една од…

ФУТУРАМА, Тренди

SpaceX лансираше GPS сателит од новата генерација, се користи и за воени цели

Компанијата SpaceX за американската војска успешно лансираше нов GPS сателит во орбитата, пренесува CNN. Лансирањето на новиот GPS сателит ги продолжува напорите за зајакнување на констелацијата на глобални сателити за…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Се продава најскапиот интернет домен – почетната цена е 20 милиони долари

Ова е ретка можност за секој поединец, компанија или бренд да поседува дел од историјата на Интернет. Интернет доменот Sex.com официјално е на продажба. Претходно, овој домен беше продаден за…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Најголемиот авион на светот постигна уште еден рекорд

Најголемиот авион во светот наречен The Roc, кој има шест мотори, постави уште еден значаен рекорд. The Roc полета од воздушното и вселенското пристаниште „Мохаве“ во југоисточна Калифорнија и постави…