Категорија: Тренди

ФУТУРАМА, Тренди

Volkswagen би можел да продаде повеќе електрични автомобили од Tesla веќе во 2024 година

Во текот на следните неколку години, двата производители на автомобили ќе се борат за водечка улога во глобалната продажба на електрични возила, оставајќи го остатокот од автомобилската индустрија далеку зад…

ФУТУРАМА, Тренди

Кинезите објавија дека детектирале сигнали на вонземска цивилизација, па ја избришале објавата

Кина соопшти дека нејзиниот џиновски телескоп Sky Eye можеби открил знаци на вонземски цивилизации, според извештајот во државниот весник Science and Technology Daily, но извештајот и публикацијата биле избришани набргу…

ФУТУРАМА, Тренди

Кинескиот BYD станува трет највреден производител на автомобили во светот

BYD претходно соопшти дека го прекинала производството на традиционални бензински возила од март. Кинескиот производител на електрични возила BYD има пазарна капитализација од повеќе од 128 милијарди долари заклучно со…

ФУТУРАМА, Тренди

Виена ќе произведува „зелено“ гориво од отпад, отворена е нова истражувачка фабрика

Првата истражувачка фабрика во светот неодамна беше отворена во подрачјето Simmeringer Haide во главниот град на Австрија, каде експерти од различни области работат на идни енергетски решенија и производство на…