Категорија: Тренди

ФУТУРАМА, Тренди

Првиот автономен електричен товарен брод го заврши патувањето (ВИДЕО)

Првиот електричен товарен брод  број наречен Yara Birkeland го заврши своето прво патување во Норвешка. Yara Birkeland пловеше 14 километри од Порсгрун до пристаништето Бревик, соопшти компанијата Yara. Како производител…

ФУТУРАМА, Тренди

NASA: Нема закана од судир со астероид следните 100 години

Ниту еден од астероидите познати на научниците не се закана за судир со Земјата следниве сто години, изјави заменик-раководителот на NASA, Томас Зурбухен. NASA планира да го лансира вселенското летало…

ГАЏЕТИ, Тренди

Huawei Watch D пристигнува со мерење на крвниот притисок

Huawei наскоро ќе претстави нов паметен часовник кој ќе има прилично ретка функција. Компанијата доби сертификат за уред за носење кој го мери крвниот притисок на корисникот. Еден кинески дојавувач…

ФУТУРАМА, Тренди

Дали Mercedes-Benz наскоро ќе ги издишува гумите при итно сопирање?

Mercedes-Benz поднел барање за патент за систем кој ги издувува автомобилските гуми со молскавична брзина во итен случај. Ова е особено корисно за електричните автомобили Недоволно напумпани гуми создаваат многу…

ФУТУРАМА, Тренди

Колку опаѓа капацитетот на батеријата на електричен автомобил по една година? (ВИДЕО)

Факт е дека литиум-јонските батерии со стареењето и нормалната употреба го губат својот максимален капацитет. Еден од најголемите аргументи на љубителите на бензинци и дизел автомобилите е траењето на батеријата…

ГАЏЕТИ, Тренди

Apple кон крајот на следната година ќе претстави AR хедсет со чип сличен на М1

Аналитичарот Минг-Чи Куо, чии досегашни наводи се покажаа релативно доверливи, тврди дека Apple ќе го претстави својот AR уред веќе во четвртиот квартал на следната година. За уредот за проширена…