Категорија: МОБИЛНИ

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

Samsung Galaxy S9+ прогласен за смартфон со најдобра камера

Ако барате телефон со најдобра камера, размислете за новата генерација на Samsung Galaxy S моделите, бидејќи камерата на S9+ е прогласена за најдобрата мобилна камера во светот. Samsung минатата недела претстави два нови модели на…

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

Идните паметни телефони на Nokia ќе работат со Android One

Nokia има силно присуство на мобилниот конгрес во Барселона, каде што официјално ја претстави новата генерација смартфони со Android, која вклучува пет различни модели. Компанијата, исто така, веќе ги увери…

МОБИЛНИ, Featured

Light Phone – смартфон за одвикнување од зависноста од телефонот

Light Phone е креативно дизајниран мобилен телефон којшто ќе ви помогне да ја искорените зависноста од користење на мобилни апликации и да го намалите штетното изложување на светлината од мобилните…

МОБИЛНИ, Featured

Промовиран детски смартфон со специјална верзија на Android

Шпанската компанија „Ескудо веб“ покажа прототип на специјално развиен детски паметен телефон на Мобилниот конгрес во Барселона. Уредот се нарекува „ФоунКид“ и неговата главна карактеристика е инсталираниот софтвер. Тоа е…

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

Пристигнува картичка која ќе го испрати SIM во историјата

Новата картичка наречена iSIM не се разликува драстично од eSIM, но е радикално помала.  Замената за SIM картичката ќе биде интегрирана директно во процесорот, поради што зазема помал простор дури…

МОБИЛНИ, Featured

Snapdragon 700 ќе донесе поиздржлива батерија и AI во средната класа уреди

Изненадувачки, од Qualcomm објавија нов чип за време на Светскиот мобилен конгрес во Барселона. Snapdragon 700 ќе биде позициониран под средната класа смартфони, но ќе нуди функции како за предводник….

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

Lenovo ги претстави новите лаптопи Yoga со два гласовни асистенти

На Светскиот мобилен конгрес (MWC) во Барселона, Lenovo ги претстави новите верзии на популарната серија лаптопи од висока класа – Yoga. Најклучните иновации е интеграција на гласовниот асистент на Amazon…