Автор: Никола Бурагев

ФУТУРАМА

Мерцедес за една недела направи уред кој може да ги замени респираторите

За помалку од една недела, направени е помагало за дишење со цел да им овозможи на пациентите да избегнат интензивна нега, пренесува Би-би-си. Инженерите од Универзитетот во Лондон работеле со…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

LG го претстави новиот UltraGear 27GN750 монитор

LG го претстави UltraGear 27GN750 мониторот, кој по релативно достапна цена овозможува брз, флуиден гејмплеј. UltraGear 27GN750 е рамен монитор, со 27-инчна дијагонала, има IPS панел и 1080p резолуција. Гејминг потенцијалите на…

ФУТУРАМА

Русија се подготвува за следење потенцијални заболени од коронавирус со помош на технологии

Русија ќе почне да го следи движењето на лицата заразени со коронавирус, како и да ги предупредува сите оние кои се во контакт со инфицирани дека самоизолацијата за нив е…

Uncategorized

Еве како изгледа тестирањето за коронавирус (ВИДЕО)

Mногумина ги интересира како изгледа тестирањето за коронавирусот. Токму ова го открива 34-годишната руска тенисерка Светлана Кузњецова, која објави видео на Инстаграм, каде токму неа ја тестираат. View this post…

Uncategorized

Рускиот контингент во Бергамо почна да го уништува COVID-19 во објекти (ВИДЕО)

Министерството за одбрана на РФ објави видеоматеријал од италијанскиот град Бергамо каде што започна операција за дезинфекција на овој град во која учествува рускиот контингент. Првиот објект кој е успешно…

ФУТУРАМА

Ново научно откритие го менува погледот на дел од историјата

Геолозите во Канада откриле дека древниот континент, познат како Северноатлантски кратон, бил за 10 отсто поголем од претходните проценки, покажува најновото истражување на канадските истражувачи.  Истражувачите од Универзитетот Британска колумбија…

СОФТВЕР, Тренди

Професионалниот софтвер за аудио и видео продукција на Apple бесплатен за проба

За да им излезе во пресрет на оние кои се затворени во своите домови, Apple на креативците ќе им дозволи бесплатно, но на краток период да ги испробаат своите најпознати…

МОБИЛНИ, Тренди

OnePlus ветува always-on дисплеј функција со идното ажурирање

Кога OnePlus 6 беше објавен во 2018. година, телефонот им беше испорачан на тестерите со софтвер од претпроизводство, кој ја имаше always-on функцијата на екранот. Функцијата потоа е отстранета кога…

ГАЏЕТИ, Тренди

Следниот Apple Watch добива Touch ID и следење на сонот

Израелскиот извор (The Verifier) чии информации ги пренесува 9to5Mac наведува информации за Apple Watch 6 паметниот часовник. Се споменува Touch ID во дигиталната круна, каде е веќе присутна ECG компонентата, за…