Автор: Никола Бурагев

ФУТУРАМА

Елон Маск отпушта 75 отсто од вработените во фабриката во Невада

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla планира да го намали бројот на вработени во фабриката за акумулатори во Невада за околу 75 отсто, како резултат на пандемијата на коронавирусот, изјави…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Intel Comet Lake-S процесорите се очекуваат следниот месец

Гласините сугерираат дека Intel планира следниот месец официјално да ја претстави својата Comet Lake-S серија десктоп процесори. Elchapuzas Informatico тврди дека планираниот датум на објава е 30. април. Comet Lake-S е…

МОБИЛНИ, Тренди

Протекоа спецификациите на OnePlus 8 и 8 Pro смартфоните

OnePlus се подготвува за објава на своето најново семејство на паметни телефони, а кинеската компанија веќе обелодени некои информации како што е поддршката за 120Hz дисплеј. Сега дојавувачот Ishan Agarwal ги…

ФУТУРАМА

Светот на дланка: Пред и во текот на пандемијата (ВИДЕО)

Светот е во карантин поради се поголемиот број заболени од коронавирусот, а сателитските снимки покажуваат како тоа влијае на некоја од најпознатите локации на планетата Земја. Сателитиските снимки, кои дојдоа…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Instagram ќе отстранува содржини поврзани со коронавирусот

Платформата за споделување фотографии и видео Instagram, која е во сопственост на Facebook, објави дека ќе ја отстрани содржината поврзана со коронавирусот од делот за препораки и од опцијата „Explore“,…

ИНТЕРНЕТ

Netflix со 100 милиони долари ќе им помогне на работниците

Американската филмска компанија, Нетфликс создаде олеснителен фонф од 100 милиони американски долари за да им помогне на членовите на креативната заедница кои останаа невработени и без начин да заработат приход…