Автор: Никола Бурагев

СОФТВЕР, Тренди

Google Duo: Видео разговор сега можат да водат до 12 корисници

Бидејќи поголемиот дел од граѓаните се затворени во своите домови, а за да се спречи ширењето на коронавирусот, видео повиците станаа основно средство за комуникација. Токму поради тоа Google ја…

Uncategorized

Секој трет човек има корона и е тивок преносител на вирусот

За епидемиолозите ова се најопасните пациенти кои што постојат… Експертите предупредуваат дека еден од тројца луѓе е заразен од коронавирусот и е позитивен на тестот за Ковид-19, но не покажува…

Uncategorized

Како работат респираторите и зошто се клучни за спасување на пациентите од коронавирусот?

Сите држави ширум светот во последниов период се обидуваат да набават поголем број на респиратори со цел да одговорат на потребите на се поголемиот број заболени од Ковид-19. И покрај…

ФУТУРАМА

Истражувачите ја решаваат тајната на галаксијата без темна материја

Група истражувачи од Институтот за Астрофизика на Канариjа ја разјаснија мистеријата од 2018 година во областа на екстрагалактичката астрофизика: претпоставеното постоење на галаксија без темна материја. Невозможно е да се…

КОМПЈУТЕРИ, Топ

MacBook лаптопите може да добијат засек во екранот и Face ID

Новиот патент кој Apple го поднесе кај USPTO организацијата, открива дека компанијата има планови да имплементира засек (notch) и во екраните на својата MacBook линија лаптопи. Патентот открива дека компанијата…

МОБИЛНИ, Тренди

Се појавија официјални рендери на Honor 30S 5G телефонот

Honor 30S ќе биде официјализиран на 30. март во Кина, а ќе претставува подостапен модел во 5G сегментот на компанијата. Официјалните рендери на телефонот сега се забележани на кинеската социјална мрежа…

ФУТУРАМА

Елон Маск отпушта 75 отсто од вработените во фабриката во Невада

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla планира да го намали бројот на вработени во фабриката за акумулатори во Невада за околу 75 отсто, како резултат на пандемијата на коронавирусот, изјави…