Категорија: Uncategorized

Uncategorized

Откриена потенцијално најдобрата стратегија за борба против коронавирусот

Против пандемијата на новиот коронавирус може да се бориме со помалки затворање и ограничување на активностите само на одредени подрачја чија популација не надминува над 200.000 жители, доколку на таквите…

Uncategorized

Истражување: Каде постои најголем ризик да се заразите со Ковид-19?

Научниците, користејќи ги податоците од луѓето кои што веќе биле заразени со коронавирусот, дошле до информација кои места се најризични кога станува збор за инфекцијата. Каде е најголемиот ризик да…

Uncategorized

Редок розов дијамант продаден за над 22 милиони евра (ВИДЕО)

Исклучително редок виолетово-розов дијамант беше продаден на аукција на куќата „Сотби“ во Швајцарија, за 22,55 милиони евра. Скапоцениот камен од 14,8 карати наречен „Дух на розата“, е пронајден во Русија…

Uncategorized

Руските научници сакаат да рециклираат пластика со помош на молци

Руските научници имаат намера да се борат против ширењето на пластичниот отпад со помош на неверојатните способности на восочните молци (Galleria mellonella), пишува агенцијата РИА „Новости“. Ларвата на овој инсект, благодарение…

Uncategorized

Сè повеќе луѓе пријавуваат еден задоцнет симптом на Ковид-19

Последиците од коронавирусот може да се појават кај пациентите и по 2-3 месеци. Од самиот почеток на пандемијата редовно се појавуваат нови информации за вирусот кои што често се контрадикторни….

Uncategorized

Докторите објаснуваат како доаѓа до лажно негативни резултати на Ковид 19

Сте направиле тест, сте добиле негативен резултат и сега сте уверени дека немате коронавирус? Се лажете. Многумина ги збунува токму ова, а објаснувањето е прилично едноставно. Пред сè, потребно е…

Uncategorized

Дали пушачите можат преку чадот да го пренесат коронавирусот?

Не постојат бројни докази кои укажуваат дека чадот од белите дробови на пушачите кои имаат коронавирус може да зарази друго лице, но американските истражувачи кои се занимавале со ова прашање…

Uncategorized

Џеф Безос продаде акции на Amazon во вредност од три милијарди долари

Основачот и извршен директор на Amazon, Џеф Безос продаде акции во вредност од над три милијарди американски долари, според информациите доставени до американската Комисија за хартии од вредност. Ова е…

Uncategorized

Руски доктор тврди: Маските нема да го спречат коронавирусот, нè лекуваат сосема погрешно!

Рускиот доктор Равил Валијев, раководител на одделението за пулмологија на една болница во Казањ, познат е по своите контроверзни ставови. Тој смета дека Русија ‘опасно’ го потценува бројот на заболени…