Категорија: Uncategorized

Uncategorized

Германски вирусолог предупредува дека доаѓа нова пандемија

Германскиот вирусолог Кристијан Дростен предупреди на опасност од нов вирус што може да предизвика пандемија. Главниот вирусолог на берлинскиот „Черити“ изјави дека вирусот МЕРС-CoV, според него, е кандидат за следната…

Uncategorized

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град во провинцијата Хубеј каде најпрво беше детектиран. Сите достапни докази…

Uncategorized

Бил Гејтс за вакцините: До февруари ќе бидат ефикасни, издржете и носете маски!

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс верува дека речиси сите вакцини против коронавирус ќе бидат ефикасни. Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ според првичните резултати се прилично ефикасни, а Гејтс тврди дека…

Uncategorized

Поранешна еврокомесарка го критикува исклучувањето на компаниите од изградбата на 5G мрежи

Исклучувањето на компаниите врз основа на нивната националност е крајно дискриминирачко, вели поранешната еврокомесарка Вивијан Рединг. Изјавата е дадена во интервју за шведските медиуми за барањата наметнати од властите во…

Uncategorized

Истражување: Овој минерал „ги брка“ вирусите од телото, меѓу нив и Ковид-19

Сезоната на грипови е во тек, а за жал и бројот на заболени луѓе од коронавирусот секојдневно е во пораст. СЗО секојдневно предупредува на опасноста од епидемијата коронавирус. Токму поради…

Uncategorized

Германски научници докажаа дека проветрувањето е поефикасно од прочистувачите на воздухот

Кратко отворање на сите прозорци во училницата неколкупати на ден е многукратно поефикасно отколку да користите прочистувач на воздухот, според истражувањето на германските научници. Двајца професори на Технолошкиот универзитет „Мителхесен“…

Uncategorized

Докторите ja открија разновидната листа на последици од коронавирусот

Бројот на заболени од коронавирусот и понатаму расте. Некои од заразените пациенти се соочуваат со сериозни последици од истиот. Пописот е разновиден – од чувство на умор до опаѓање на…

Uncategorized

Совет од инфектолог: Еве каде треба да ги чуваме заштитните маски

Заштитните маски во текот на пандемијата станаа оној предмет кој што секогаш проверуваме дали сме го понеле во текот на излегувањето од домот. Покрај клучевите, мобилниот телефон, паричникот, незамисливо е…

Uncategorized

Карантинот не помага против Ковид-19: Истражување покажало од што зависи смртноста од вирусот

Пред неколку дена беше објавено ново истражување за тоа кои се факторите кои што влијаат на смртноста од коронавирусот ширум светот. Пет француски научници од Универзитетот во Париз и Тулуз…

Uncategorized

Бил Гејтс со нови прогнози за тоа што ќе следи по пандемијата со коронавирус

Американскиот милијадер Бил Гејтс, се произнесе со свои нови прогнози, за тоа што ќе следи по завршувањето на пандемијата со коронавирусот, пренесуваат светските медиуми. Тој за „Бизнис инсајдер“, изјавил дека…