Категорија: Uncategorized

Uncategorized

Оваа вакцина развива моќен имунитет, особено кај постарите лица – ќе чини 10 евра

Оксфордската вакцина која што се дава во две дози ќе чини 10 евра, a за неа ќе имаат приоритет одредени старосни групи. Оксфордската вакцина против коронавирусот дава моќен имунолошки одговор…

Uncategorized

Рускиот доктор Ласкин препорачува „имунo бомба“ која нема да ве чини ни 100 денари

Познатиот руски онколог Вулф Ласкин тврди дека оваа билка е број еден за имунолошкиот систем. Коронавирусот го смени светот – животот веројатно нема да биде ист ниту по пандемијата, и…

Uncategorized

Поради коронавирусот би можела да се разгори една опасна постара пандемија

Меѓународната заедница пропушта можност да ја запре „модерната трагедија“ предизвикана од најсмртоносното заразно заболување – туберкулоза, предупредуваат експертите и истакнуваат дека ковид-19 може да ја разгори „постарата“ светска пандемија. Борбата…

Uncategorized

Научниците пресметаа колкава е веројатноста да сте во друштво на лице заразено со коронавирус

Ако десетмина седат на маса во Прага, ризикот дека најмалку едно лице е заразено со коронавирус е 58 проценти. Ризикот е 32 проценти во Париз и 18 проценти во Вашингтон….

Uncategorized

Кина собори рекорд спуштајќи подморница 11.000 метри под морето (ВИДЕО)

Кинезите успеаја да соборат нов рекорд откако спуштија подморница на 10.909 метри под морето. Оваа подмонира го изведе досега најдлабокото нуркање во светот. Таа има способност да пренесе максимум тројца…

Uncategorized

Еден од најсигурните начини да дознаете дали сте имале коронавирус!

Наједноставниот начин е да се тестирате за да проверите дали имате антитела на коронавирусот. Листата на симптоми на Ковид-19 е долга, но многу од случаите се асимптоматски преносители, што значи…

Uncategorized

Зошто петтиот и десеттиот ден се најважни за лицата кои имаат Ковид-19?

Списокот на симптоми на Ковид-19 е прилично долг, но лицата кои имаат типични симптоми заболуваат во првите неколку дена од почетокот на инфекцијата. Почетните денови на зараза можат да бидат…