Категорија: Тренди

МОБИЛНИ, Тренди

HTC го навестува телефонот „Viverse“ за крајот на јуни

Тајванската компанија HTC уште во март најави презентација на телефон со функции од метаверс. Претходно оваа година, HTC го претстави својот одговор на метаверзумот на Facebook, преку решението Viverse. Viverse…

ФУТУРАМА, Тренди

Микрометеороид го погоди и го оштети вселенскиот телескоп James Webb

Новиот вселенски телескоп James Webb беше лансиран по голем број одложувања, а сега кога конечно е во вселената, беше погоден од микрометеороид. Инцидентот се случи кон крајот на мај кога…

ФУТУРАМА, Тренди

Такси дронот со долг дострел на Volocopter изврши пробни летови

Беспилотното такси Volocopter е чекор поблиску до стапување во употреба. Германската компанија Volocopter објави дека нејзиниот електричен авион VTOL со четири седишта наречен VooConnect ги направил првите летови. Првиот лет…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Се очекува пад на испораката на компјутери, а ова се причините

Аналитичката компанија IDC истакнува дека очекува пад на испораките на компјутерски уреди од 8,2% оваа година. Испораките на таблети ќе паднат за 6,2 отсто. IDC укажува на повеќе причини за…

ФУТУРАМА, Тренди

Конечно! Пристигна болидот на Мерцедес од 2,75 милиони евра

Пет години по премиерата на истоимениот концепт, германскиот производител претстави сериска верзија на хиперспортскиот автомобил Mercedes-AMG One. Еден од најуспешните тимови во историјата на Формула 1 конечно доби сериски модел…