Категорија: Тренди

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Пристигна графичката картичка Nvidia RTX 4090 – позната е и цената

Nvidia претстави три нови графички картички, базирани на графичката архитектура од најновата генерација на компанијата. Видео картичките ќе бидат достапни од следниот месец. На врвот на гамата е моделот RTX…

ФУТУРАМА, Тренди

Македонски научници – дел од тимот што освои прва награда на престижната меѓународна конференција Ubicomp во Англија

За време на водечката меѓународна конференција за паметни технологии и уреди – Ubicomp и ISWC 2022 во Англија, македонски тим на научници и инженери заедно со своите англиски колеги од…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Инстаграм падна: Корисниците ширум светот пријавуваат проблеми со апликацијата

Голем број корисници ширум светот пријавиле дека имаат проблеми со користење на апликацијата Instagram на нивните телефони. Многу корисници известуваат дека апликацијата се исклучува сама по себе, пораките не работат…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Интернетот е незамислив без нив, а сега го слават својот 40-ти роденден

Во свет на дигитална комуникација без изрази на лицето и говор на телото, емотиконите се исто толку важни како интерпункцијата. Ги користиме природно за да го нагласиме нашиот тон и…

СОФТВЕР, Тренди

2K Games потврди дека е хакиран, предупредени играчите

Американскиот издавач на видео игри 2K потврди дека неговата платформа за поддршка била хакирана и користена за испраќање пораки со линк преку кој се дистрибуира опасен малициозен софтвер. „Ве молиме,…

ФУТУРАМА, Тренди

Амбициозно BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

BMW ги објави првите детали за новиот дизајн на батерии од шестата генерација, кој на пазарот ќе пристигне кон средината на деценијата. Новите батерии ќе претставуваат значително подобрување на дизајнот…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Ракета „Сојуз“ полета кон Меѓународната вселенска станица

Руска ракета од типот „Сојуз“ денеска е лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан кон Меѓународната вселенска станица (МВС), со екипаж од еден американски и двајца руски космонаути. „Стабилноста на леталото…