Компанијата Vivo во ноември ги претстави водечките модели X90 и X90 Pro во Кина, кои конечно пристигнаа на меѓународниот пазар, а тоа значи дека новата серија Samsung Galaxy S23 доби силна конкуренција.

X90 Pro е помоќен уред од моделот X90, има заоблен екран од 6,78 инчи со брзина на освежување од 120 Hz, а се напојува со комбинација на MediaTek Dimensity 9200 и Vivo V2 процесор. Доби и до 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија.

V90 PRO се напојува со батерија од 4.870 mAh со поддршка за жично полнење од 120 W и безжично полнење од 50 W. Мобилниот телефон најмногу ќе се полни во „балансиран“ режим, што е доста брзо, па батеријата ќе се полни од 1 до 100 отсто капацитет за 29 минути.

Меѓутоа, доколку е потребна поголема брзина на полнење, можно е да се избере брзо полнење, во тој случај батеријата се полни од 1 до 50 отсто капацитет за 8 минути и 10 секунди.

X90 Pro има интересни камери сместени во масивен кружен модул на задната страна. Има главна камера ZEISS од 50 MP, портрет камера од 50 и широка камера од 12 MP. Наместо оптичкиот зум на Samsung, Vivo се фокусираше на портрети. Главната камера е доста добра и користи 1-инчен сензор IMX989 на Sony. Напред, селфи камера од 32 MP е сместена во централниот кружен изрез.

Уредот е отпорен на вода и прашина според стандардот IP68, има двојни стерео звучници и систем за течно ладење. Задниот панел е обложен со црна веганска кожа, што го прави да се издвојува во морето од уреди со стаклени задни панели.

X90 ги има истите димензии и ги дели повеќето спецификации со моделот X90 Pro вклучувајќи го екранот, процесорот и батеријата, но во овој случај нема безжично полнење. Главната разлика е во помалку моќната камера, бидејќи портретната камера од 12 MP го замени сензорот од 50 MP. Овој модел има стаклена задна плоча и доаѓа во сина Breeze и црна Asteroid боја.

Двата паметни телефони користат софтвер Vivo Funtouch OS 13, кој се базира на Android 13.

Vivo X90 Pro ќе биде достапен во Азија и Европа, додека X90 е резервиран за азиските пазари.