Ознака: Истражување

Uncategorized

Ризикот од зараза со Ковид-19 расте по 90 дена од втората доза на „Фајзер“

Експертите кои ја следеа ефикасноста на вакцината на Pfizer/BioNTech открија дека ризикот од инфекција со Ковид-19 се зголемува со текот на времето од втората доза. Студијата ја поддржува потребата од…

ФУТУРАМА

Истражување: Инфекцијата со коронавирус е три пати помала кај вакцинираните

Целосно вакцинираните луѓе во Англија имале три пати помала веројатност да бидат позитивни на коронавирус отколку невакцинираните луѓе, според британското истражување објавено денеска. Тоа е студија на научници од Империјалниот…

ФУТУРАМА

Долгиот престој во Вселената и маратонското пливање можат да го намалат срцето

Долг престој во Вселената, како и маратонското пливање, кога телото е во легната положба, можат да го смалат срцето, тврдат научници од Југозападниот универзитет на Тексас. Научниците во своето истражување…

МОБИЛНИ, Тренди

Истражување: Смартфоните делат наши податоци на секои четири и пол минути

Android телефоните и iPhone уредите делат податоци со компаниите што ги произвеле во просек на секои четири и пол минути, а податоците се испраќаат назад дури и кога телефоните се…

ФУТУРАМА

Брзите антигенски тестови можат да бидат подеднакво ефикасни како и самоизолацијата

За поризичните земји, повеќекратното тестирање би можело да биде алтернатива на карантинот, се наведува во истражувањето. Брзите антигенски тестови по враќање на патниците од патување можат да бидат подеднакво ефикасни…

ФУТУРАМА

Истражување на авиокомпании: Брзите тестови подеднакво ефикасни како и карантинот

Брзи антигенски тестови по враќањето на патниците од патување можат да бидат подеднакво ефикасни како карантин во запирање на увезените случаи на Ковид-19, покажуваат податоците од новата студија за која…

Uncategorized

Истражување: Во Франција најпогодени од Ковид-19 се најбогатите луѓе

Според истражувањето истражувањето наречено ЕпиКов, ако на економски план од епидемијата најпогодени се сиромашните лица, најбогатите се најпогодени од заразата со Ковид-19. Епидемијата со Ковид-19 не влијае на на ист…

ФУТУРАМА

Истражување: Излекуваните пациенти од Ковид-19 се заштитени најмалку шест месеци

Повеќето пациенти со коронавирус создаваат антитела кои ги штитат од повторно заразување најмалку шест месеци, покажуваат резултатите од најновото истражување, пишува лондонскиот весник „Гардијан“. За време на истражувањето се собрани…

ФУТУРАМА

Важно откритие: Омега-3 киселините го намалуваат ризикот од смрт од Ковид-19

Досега само се теоретизираше за позитивниот ефект на омега-3 масните киселини кај пациентите со Ковид-19, но научниците прв пат во пилот студија ги открија и првите докази за тоа. Постојат…