Категорија: СОФТВЕР

СОФТВЕР, Тренди

Хакерите можат да влезат во вашата WhatsApp сметка додека спиете – како го прават тоа

Експертите за сајбер безбедност предупредуваат на едноставен трик кој хакерите го користат за да ги украдат сметките на WhatsApp. Имено, тие користат мобилни телефонски секретарки за да ги „фатат“ сметките…

СОФТВЕР, Тренди

WhatsApp подготвува функција која ќе им се допадне на љубителите на квалитетни фотографии

Популарната апликација за пораки WhatsApp подготвува нова функција, која особено ќе ги израдува љубителите на висококвалитетни фотографии. WhatsApp има пропуст бидејќи фотографиите со оригинален квалитет не можат да се испраќаат…

СОФТВЕР, Тренди

Internet Explorer оди во заборав

Мајкрософт објави ажурирање што трајно го оневозможува Internet Explorer на Windows 10. На 14 февруари, софтверскиот гигант засекогаш го исклучи Internet Explorer, со оневозможување на интернет прелистувачот преку ажурирањето на…

СОФТВЕР, Тренди

Вработените во Твитер можат да користат „GodMode“ за да твитаат од кој било профил

Твитер „доби“ нов свиркач, поранешен вработен кој предупреди за безбедносни проблеми, пишува Вашингтон пост. Свиркачот разговараше со Конгресот и Федералната трговска комисија и рече дека секој инженер на Твитер сè…

СОФТВЕР, Тренди

Твитер забрани

Компанијата тивко ги ажурираше условите за користење, една недела откако ги забрани истакнатите креатори на апликации. Во случај да има било каков сомнеж за намерите на Твитер да се ослободи…

СОФТВЕР, Тренди

Твитер подготвува опција која на многумина ќе им се допадне

Твитер работи на нова, уште поскапа Blue претплата, која ќе им овозможи на корисниците да ја прелистуваат платформата без да им бидат прикажувани реклами. „Рекламите се пречести на Твитер и…

СОФТВЕР, Тренди

На лажниот сајт на апликацијата Zoom демне опасен тројанец

Хакерите користат модифициран инсталатер за Zoom за да ги измамат луѓето да инсталираат малициозен софтвер IcedID на нивните системи, предупредија истражувачите од Cyble Research & Intelligence Labs. IcedID (BokBot) е…