Категорија: СОФТВЕР

СОФТВЕР, Топ

Мразите да одговарате на пораки на WhatsApp? Оставете го тоа на вештачката интелигенција

За оние кои сакаат да го пробаат „асистентот“ ChatGPT за одговарање на пораките на WhatsApp, ќе биде потребно малку трпение и одредено ИТ знаење. Откако се појави ChatGPT, луѓето пронајдоа…

СОФТВЕР, Топ

Google Chrome добива опција која ќе го забрза вашиот компјутер

Во првата половина на декември Google објави две големи иновации кои ги подготвува за својот интернет прелистувач Chrome. Тие новитети станаа достапни за сите корисници на овој прелистувач на компјутерите,…

СОФТВЕР, Тренди

Мајкрософт по грешка понуди надградба на Windows 11 на корисници кои немаат соодветен компјутер

Компанијата брзо го реши проблемот, но оваа грешка повторно укажува на постоечката фрустрација на корисниците со новиот оперативен систем. Неодамна, Windows 10 по грешка им понуди на некои корисници надградба…

СОФТВЕР, Тренди

Полицајци како „крадци“: Хакирале апликација за да шпионираат криминалци

Холандската полиција соопшти дека ја демонтирала шифрираната комуникациска платформа Exclu, откако ја хакирала услугата за следење на активностите на криминалните групи, објави Bleeping Computer. Во рамките на оваа операција беа…

СОФТВЕР, Тренди

Статусите на WhatsApp повеќе нема да бидат исти, какви промени не очекуваат

Статусите на WhatsApp ќе добијат голем број интересни додатоци како гласовна опција, реакции на емотикони и целна публика за објави. WhatsApp официјално ги објави ажурирањата на Status, функција која компанијата…

СОФТВЕР, Тренди

Андроид 14 носи значителни подобрувања во борбата против малициозниот софтвер

Google го најави „preview“ изданието на Android 14 за програмерите, следната голема верзија на најпопуларниот мобилен оперативен систем, кој, меѓу другото, носи значителни подобрувања во безбедноста и приватноста. Почнувајќи со…

СОФТВЕР, Топ

Овие апликации ќе ве предупредат за земјотрес

По разорните земјотреси во Турција што се случија минатиот месец, ви пренесуваме детали за некои апликации кои нудат предупредувања за земјотрес. Додека Андроид има наменска услуга за земјотреси, iPhone и…

СОФТВЕР, Тренди

Google сака да ја направи здодевната функција на Chrome покорисна – Firefox и Safari не се согласуваат

Тест верзијата на функцијата прозорец во прозорец во новите верзии на Chrome ќе покаже многу повеќе од репродукција на видео, вели Google. Најновата Chrome бета 111 вклучува тест верзија на…