Категорија: СОФТВЕР

СОФТВЕР, Тренди

На компјутерите на macOS им се заканува малициозен софтвер кој краде лозинки од веб-прелистувачи

Претходно овој месец, безбедносниот истражувач iamdeadlyz предупреди на повеќе лажни блокчејн игри кои се користат за инфицирање на компјутерите со Windows и macOS со малициозен софтвер што може да ги…

СОФТВЕР, Тренди

TikTok ја загрозува конкуренцијата – сега дозволува и текстуални објави

TikTok е платформата која апсолутно доминира во сферата на објавување кратки видеа, но сега имплементира нова функција. Популарната социјална мрежа најави нова функција, која им овозможува на корисниците да креираат…

СОФТВЕР, Тренди

Овие брендови најчесто се злоупотребуваат за кражба на лозинки и други лични информации

Технолошките гиганти како Microsoft, Google и Apple се меѓу водечките брендови злоупотребени од сајбер-криминалците во фишинг нападите во вториот квартал од 2023 година, објави Check Point Research (CPR). Извештајот објавен…

СОФТВЕР, Тренди

Повеќе од 10.000 Холанѓани сакаат да го тужат Avast за тајно собирање податоци

Повеќе од 10.000 жители на Холандија се пријавија да поднесат тужба против безбедносната компанија Avast, позната по својот антивирусен софтвер. Според Consumers United in Court (CUIC), Avast го користел својот…

СОФТВЕР, Тренди

iPhone сега може да го клонира човечкиот глас со помош на вештачка интелигенција

Новата алатка во софтверот iOS 17 за Apple iPhone, наречена Personal Voice, може да го клонира и замени човечкиот глас со помош на вештачка интелигенција. Алатката, која ќе биде достапна…

СОФТВЕР, Тренди

WhatsApp ќе ви овозможи да го скриете телефонскиот број во разговорите

Нема повеќе ризик од давање телефонски броеви кога одговарате на пораки во апликацијата. Телефонскиот број на корисникот е генерално таен во заедниците на WhatsApp, но сè уште постои шанса да…

СОФТВЕР, Тренди

Кинески хакери упаднаа во имејловите на американската влада, тврди „Мајкрософт“

Хакери поврзани со кинеската држава тајно пристапиле до сметките на е-пошта на околу 25 организации од мај, вклучително и најмалку две американски владини агенции, откри „Мајкрософт“. Соединетите Американски Држави го…