Категорија: СОФТВЕР

СОФТВЕР, Топ

Google објави листа на телефони кои се цел на хакери. Дали е твојот меѓу нив?

„Project Zero“ на Google откри пропусти на одредени уреди, поради кои хакерите можат да упаднат во телефонот без интеракција. Објавен е список на потенцијално ранливи телефони и упатства за заштита….

СОФТВЕР, Тренди

ВИДЕО: Microsoft му одговори на Google и претстави AI „копилот за работа“

За пакетот Microsoft 365, кој вклучува Word, Excel, PowerPoint и Outlook, компанијата го претстави Copilot – асистент за вештачка интелигенција. „Убедени сме дека следната генерација на вештачка интелигенција ќе отвори…

СОФТВЕР, Тренди

Оваа екстензија на Google Chrome ги „киднапира“ сметките на Facebook

Истражувачите на Guardio Labs открија лажна екстензија ChatGPT за Google Chrome која ги „киднапира“ сметките на Facebook и создава лажни администраторски сметки. „Со хакирање на деловни сметки на Facebook од…

СОФТВЕР, Тренди

Xenomorph се врати и е поопасен од било кога

Истражувачите од холандската компанија ThreatFabric забележаа нова верзија на банкарскиот тројанец за Android Xenomorph, кој неговите креатори, Hadoken Security Group, го нарекоа „Xenomorph 3-та генерација“. Xenomorph првпат беше забележан во…

СОФТВЕР, Тренди

Google го претстави „магичното стапче“ и другите AI производи, го чекаме одговорот на Microsoft

Google претстави дел од своите производи кои користат вештачка интелигенција, а се наменети за софтверот Docs на компанијата. Компанијата Google се обидува да го достигне OpenAI со месеци, откако беше…

СОФТВЕР, Тренди

Инстаграм добива нова функција – некои веќе ја користат

Мета секојдневно ги надградува своите апликации со нови функции и карактеристики. Една од нив наскоро доаѓа на Инстаграм. Инстаграм развива нова функција наречена „Најнови споделувања“ (Latest shares) за да го…

СОФТВЕР, Тренди

Amazon подготвува изненадување, влегува во трката со Google

По одличните деловни резултати, кои беа постигнати неодамна, Amazon се подготвува за нови потфати. Џеф Безос и Амазон наводно се подготвуваат да влезат на територијата на која доминира Google, поточно…