Xiaomi го претстави Redmi 12C, својот најнов смартфон од средна класа, кој нуди голем број карактеристики што го прават еден од најдобрите уреди во својот сегмент на пазарот.

Благодарение на процесорот MediaTek Helio G85, Redmi 12C овозможува проширување на RAM меморијата за полесно секојдневни операции и побрзо стартување на апликациите, додека батеријата од 5.000 mAh ќе трае цел ден.

Со напреден сензор за отпечатоци, Redmi 12C им нуди на корисниците дополнителна погодност за отклучување на телефонот, отворање апликација или потврдување мобилно плаќање со едноставно ставање на прстот директно на екранот.

Со голем HD+ екран од 6,71 инчи и елегантен сооднос 20,6:9, Redmi 12C носи фантастично искуство за читање, гледање видеа и играње игри. Уште повеќе, режимот на читање помага да се ослободите од напрегањето на очите предизвикано од екранот за долгорочно гледање.

Поголем и подобар екран, со модерен и препознатлив дизајн, заедно со прави рабови и единечен заоблен грб, ја подобрува целокупната естетика и чувството за држење.

Redmi 12C доаѓа во две бои: Graphite Grey и Ocean Blue.

Со својата главна камера од 50 MP, Redmi 12C може да фати живописни моменти со прецизни детали. Исто така, HDR и ноќниот режим ви овозможуваат да снимате јасни слики полни со детали со овој телефон во услови на слаба осветленост.