Се очекува дека Honor V40 ќе биде претставен следниот месец, а уредот наводно го носи кодното име YORK и ознаката на модел YOK-AN10. Нема официјални информации од Honor за моделот V40, но смартфонот сега доби нов сертификат.

Кинеското тело за сертификација 3C го наведе Honor V40 со поддршка за полнење на батеријата од 66W.

Првичните гласини сугерираа дека Honor V40 ќе има две варијанти – едната која ја покренува Kirin чипсет, а другата со MediaTek чип. Меѓутоа, сега се верува дека компанијата ја одбила Kirin верзијата и дека телефонот најверојатно ќе го користи чипот Dimensity 1000+.

Покрај тоа, се верува дека Honor V40 ќе има 120Hz дисплеј, четири или пет задни камери, од кои главната ќе има сензор од 50MP. Повеќе детали за Honor V40 се очекуваат во наредниот период.