Ознака: VR

ГАЏЕТИ, Тренди

Очилата за проширена реалност на Apple може да чинат околу 2.000 долари

Хедсетот на Apple за мешана реалност најверојатно ќе се фокусира на игри, медиуми и комуникација Неодамнешниот извештај покажа дека Apple има проблеми со долгоочекуваните AR/VR слушалки поради прегревање на уредот, проблеми…

ПРИЈАТЕЛИ, Тренди

Средношколци за прв пат ќе учат преку VR технологија

„Лабораторијата за стекнување на работни вештини преку Виртуелна реалност“ ја разви првата апликација за виртуелна реалност (VR) наменета за учениците во средните стручни електротехнички училишта. Апликацијата овозможува нов иновативен, имерзивен…

СОФТВЕР, Тренди

Пристигна Метаверзумот: Цукерберг го лансираше социјалниот VR простор „Horizon Worlds“

Виртуелниот свет им овозможува на корисниците да направат сопствени мини-игри и активности. Компанијата Meta го објави својот социјален простор на виртуелната реалност (VR), „Horizon Worlds“ по повеќе од една година…

СОФТВЕР

Hitman 3 ќе добие Ray tracing и VR за PC на почетокот на 2022. година (ВИДЕО)

Оваа информација доаѓа паралелно со најавата за повторното покренување на серијата, која ја достигнува главната пресвртница од 50 милиони играчи во трилогијата „Светот на убиства“. Студиото објави тизер за тоа…

ГАЏЕТИ, Тренди

HTC го претстави новиот Vive Pro 2 со 5K резолуција и 120Hz освежување

Тајванската компанија HTC го претстави Vive Pro 2, надградба на својот врвен уред за виртуелна реалност, која додава мноштво мали, но вредни подобрувања. Најголемата промена е новиот екран кој сега нуди…

ГАЏЕТИ, Топ

Sony претстави футуристички контролери за виртуелна реалност

Пред да го прикаже дизајнот на новиот VR headset, компанијата Sony одлучи да претстави контролери за него. Sony конечно официјално објави нови контролери за виртуелна реалност во февруари оваа година,…