Ознака: Видео повици

ИНТЕРНЕТ

На WhatsApp разменети 1,4 милијарди пораки и повици за Нова година

Рекордни една милијарда и четиристотини милиони разменети пораки и повици биле забллежани на новогодишната ноќ преку WhatsApp, објави компанијата којашто е во сопственост на Facebook. Тоа е за 50 отсто…

СОФТВЕР, Тренди

Zoom го укина лимитот од 40 минути за бесплатните профили

Платформата за онлајн видео повици, Zoom ги отстрани ограничувањата за бесплатната верзија на софтверот за време на празничната сезона, со цел да им помогне на семејствата ширум светот безбедно да…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

WhatsApp за веб и десктоп добива бета поддршка за гласовни и видео повици

WhatsApp веќе долго нуди поддршка за гласовни и видео повици во рамките на својата мобилна апликација. Меѓутоа, веб и десктоп верзиите на сервисот досега ги немаа овие опции. За среќа, WhatsApp…

СОФТВЕР, Тренди

Zoom со години лажно тврдел дека нуди end-to-end енкрипција

Zoom неодамна објави дека ги подобрува своите безбедносни практики, бидејќи е откриено дека ги мами своите корисници со години, нудејќи end-to-end енкрипција. Иако стана попопуларен уште од почетокот на пандемијата…