Категорија: Топ

ФУТУРАМА, Топ

Бил Гејтс: AI носи револуција како интернетот или мобилните телефони

Ко-основачот на Microsoft, Бил Гејтс, вели дека развојот на вештачката интелигенција (AI) е најважниот технолошки напредок во последните децении. На својот блог, тој ја нарече вештачката интелигенција фундаментална и ја…

КОМПЈУТЕРИ, Топ

Како настана најпознатата компјутерска позадина на сите времиња

Иако многумина се убедени дека познатата фотографија е доработена, па дури и целосно вештачка, тоа не е ни блиску до вистина. Ова е приказна за тоа како настанала најпознатата компјутерска…

ИНТЕРНЕТ, Топ

Ова е апликацијата што повеќето корисници сакаат да ја избришат од својот телефон

Спроведеното истражување покажа кои апликации корисниците во САД најмногу сакаат да ги избришат од своите паметни телефони. Денешните паметни телефони се преполни со различни апликации и корисниците повремено одлучуваат да…

ИНТЕРНЕТ, Топ

Google Translate за веб сега ја има оваа интересна и корисна функција

Функцијата користи технологија во моментов имплементирана од Google Lens. Google Translate за веб сега може да конвертира текст од фотографии. За ова, ја користи истата технологија како алатката AR Translate…

МОБИЛНИ, Топ

Добри вести за фановите на Xiaomi: Најдобриот телефон на компанијата пристигнува на глобално ниво

Според извештаите, најмоќниот телефон на Xiaomi ќе излезе на пазарите ширум светот оваа година. Откако Xiaomi Mi 11 Ultra беше многу добро прифатен во 2021 година, сите со нетрпение го…

ГАЏЕТИ, Топ

Овој Galaxy телефон е вистинска цигла, а сето тоа поради модифицираната батерија од 30.000 mAh

Телефонот Galaxy A32 е изменет и опремен со помоќна батерија. Иако денешните телефони можат многу да направат, сепак нивната најслаба точка и сегментот кој најбавно се развива е батеријата. И…