Категорија: Топ

ИНТЕРНЕТ, Топ

Ново ривалство меѓу Цукерберг и Маск: „Мета“ лансира ривал на „Твитер“

Сопственикот на „Фејсбук“, односно „Мета“, Марк Цукерберг, оваа недела ќе лансира нова апликација, која ќе му конкурира на „Твитер“. Ривалот на „Твитер“ во продукцијата на „Мета“ ќе биде објавен в…

ИНТЕРНЕТ, Топ

Младите не се грижат за веб-порталите: Instagram, TikTok и Snapchat се нивниот главен извор на вести

Годишниот извештај на институтот за проучување на новинарството на Ројтерс покажува промени во начинот на кој луѓето ги следат вестите. Според ова истражување, од периодот од 2018 година до денес…

ФУТУРАМА, Топ

Сè за фановите: најпопуларната стримерка на Twitch ја лансираше својата AI верзија

Од минатиот викенд, обожавателите на стримерката и изведувач на перформанси, под името Amouranth, можеа да комуницираат со нејзината верзија со вештачка интелигенција наречена AI Amo. Исто како и индустријата за…

ФУТУРАМА, Топ

ВИДЕО: Прикажан нов и подобрен робот Тесла

Хуманоидниот робот на Тесла, дизајниран како асистент на луѓето дома или во фабриките, доби нова развојна верзија, подобрени софтверски и хардверски можности. Хуманоидниот робот Tesla Bot, со прекар Optimus, минатата…