Категорија: Топ

ФУТУРАМА, Топ

ВИДЕО: Четиричлениот екипаж на вселенската капсула Crew Dragon слета на Земјата

Четири члена на екипажот на капсулата SpaceX Crew Dragon слетаа крај брегот на заливот на Флорида во саботата, по локално време, безбедно враќајќи се од петмесечната научна мисија на Меѓународната…

СОФТВЕР, Топ

Мразите да одговарате на пораки на WhatsApp? Оставете го тоа на вештачката интелигенција

За оние кои сакаат да го пробаат „асистентот“ ChatGPT за одговарање на пораките на WhatsApp, ќе биде потребно малку трпение и одредено ИТ знаење. Откако се појави ChatGPT, луѓето пронајдоа…

СОФТВЕР, Топ

Google Chrome добива опција која ќе го забрза вашиот компјутер

Во првата половина на декември Google објави две големи иновации кои ги подготвува за својот интернет прелистувач Chrome. Тие новитети станаа достапни за сите корисници на овој прелистувач на компјутерите,…

ФУТУРАМА, Топ

ФОТО: Вселенското летало Јуно ги сними досега најдеталните фотографии од месечината на Јупитер, Иo

На 1 март, вселенското летало Јуно на НАСА прелета покрај месечината на Јупитер, Иo, приближувајќи и се на 51.500 километри, и во тој процес сними неверојатни фотографии од вулкански најактивното…

МОБИЛНИ, Топ

Колку можете да заработите ако имате еден од овие стари мобилни телефони

Иако денес влегуваме во светот на се понапредната технологија, често имаме носталгија за старите телефони. Не само што потсетуваат на минати времиња, туку некои од нив можат да вредат цело…

СОФТВЕР, Топ

Овие апликации ќе ве предупредат за земјотрес

По разорните земјотреси во Турција што се случија минатиот месец, ви пренесуваме детали за некои апликации кои нудат предупредувања за земјотрес. Додека Андроид има наменска услуга за земјотреси, iPhone и…

МОБИЛНИ, Топ

Аналитичарите: Зошто не треба да купувате „кинески“ телефони

Тројца професори од Универзитетот во Единбург и Колеџот Тринити во Даблин ги објавија резултатите од своето истражување за некои од најпопуларните кинески брендови на телефони и дојдоа до заклучок дека…