Категорија: ГАЏЕТИ

ГАЏЕТИ, Тренди

ВИДЕО: Со синхронизиран лет од 500 дронови во Њујорк прославена 10-годишнина на играта Candy Crush Saga

Петстотини дронови го осветлија небото над Њујорк и со синхронизиран лет ги прославија десетте години од популарната игра Candy Crush Saga. Користењето дронови за рекламирање е понов и се попопуларен…

ГАЏЕТИ, Тренди

ВИДЕО: Ретро контролерите на Nintendo може да се користат за iPhone, Apple TV и Mac

Најновите ажурирања на iOS iPad OS, tvOS и macOS донесоа поддршка за модернизирани ретро контролери. За време на настанот WWDC одржан претходно оваа година, Apple објави голем број подобрувања за…

ГАЏЕТИ, Тренди

Samsung AI Forum 2022: Применете и откријте ја иднината на вештачката интелигенција

Еминентни експерти ќе зборуваат на темите „Обликување на иднината со помош на вештачка интелигенција и полупроводници“ и „Прилагодување на вештачката интелигенција кон реалниот свет,“ a воедно ќе ги претстават и…

ГАЏЕТИ, Тренди

Најголемата дигитална камера во светот може да фотографира лунарна прашина

Најголемата дигитална камера на светот е речиси подготвена да биде поставена на нејзиниот телескоп. Техничарите на SLAC National Accelerator Laboratory ја завршуваат работата на најголемата дигитална камера во светот, која…

ГАЏЕТИ, Тренди

ВИДЕО: Razer ја претстави рачната конзола за игри Edge

Компанијата Razer конечно ја претстави својата пренослива рачна конзола за игри наречена Edge. Станува збор за конзола со оперативен систем Android, која изгледа уште подобро отколку кога првпат ја видовме…