Категорија: ГАЏЕТИ

ГАЏЕТИ, Топ

Сателитската SOS функција на iPhone 14 овозможена во САД и Канада, наскоро ќе пристигне во Европа

Корисниците на Apple iPhone 14 во САД и Канада можат да ја користат функцијата Emergency SOS преку сателит од неодамна, односно од 16-ти ноември. Функцијата Emergency SOS овозможува контакт со…

ГАЏЕТИ, Топ

Амазон го редизајнираше дронот за достава Prime Air, може да лета подолго дури и на дожд

Компанијата Амазон објави редизајнирана верзија на беспилотното летало за испорака Prime Air. Амазон неодамна престана да го тестира својот робот за испорака Scout и донесе други одлуки што укажуваат на…

ГАЏЕТИ, Тренди

Пред две години беше лансиран PlayStation 5, најбрзо продаваната конзола во историјата

Пред две години, компанијата Sony ја лансираше конзолата PlayStation 5, која и покрај пандемијата е најбрзо продаваната конзола во историјата на брендот PlayStation. Иако дистрибуцијата на конзолата PlayStation 5 доцнеше…

ГАЏЕТИ, Топ

Netflix овозможи отстранување на несаканите уреди од корисничките профили

Стриминг платформата Netflix им овозможи на своите корисници да ги отстранат несаканите поврзани уреди од нивните профили. Новата опција моментално е достапна главно на iOS и Android уредите, а корисниците…

ГАЏЕТИ, Тренди

Американскиот дрон XQ-58A Valkyrie има домет од 5.600 километри

Истражувачката лабораторија на воздухопловните сили (AFRL) и компанијата Kartos Defense and Security Solutions заеднички го тестираа беспилотното летало XQ-58A Valkyrie на тест опсегот Јума неодамна. Беспилотните летала се користат во…

ГАЏЕТИ, Топ

Научна студија ја потврдува точноста и прецизноста на сензорот за анализа на биоелектричен отпор на Galaxy Watch

Студијата објавена од American Journal of Clinical Nutrition (AJCN) открива дека Galaxy Watch може да придонесе за спречување на дебелината кај корисниците. Истата открива дека уредите Galaxy Watch се прецизни…