Американскиот Национален одбор за безбедност на транспортот (NTSB) објави дека пронашол iPhone кој „најверојатно“ испаднал од нечиј авион.

Авион на „Алјаска ерлајнс“ неодамна морал принудно да слета во Портланд, Орегон, бидејќи плочката на вратата му се скршила додека летал.

Корисник на Твитер, потпишан како „Шонатан Бејтс“ објави дека пронашол iPhone кој бил во режим „Airplane“ и се уште има батерија.

Портпаролот на NTSB изјави дека станува збор за „еден од пронајдените предмети, веројатно од летот што бил предаден на Алјаска ерлајнс“.

„Телефонот го „преживеа“ падот од 15.000 стапки. Кажано ни е дека тоа е вториот пронајден“, напиша Бејтс.