Vivo ја претстави новата серија X90 на премиум телефони во Кина, која ги вклучува моделите X90 Pro+, X90 Pro и X90.

Vivo X90 Pro+ е најсилниот модел во гамата, а неговата главна карактеристика е најновиот чип Snapdragon 8 Gen 2, што го прави првиот телефон напојуван од споменатиот процесор.

Телефонот има голема тркалезна испакнатина на камерата на задната страна, која содржи 1-инчен Sony IMX989 50MP главен сензор, ултра-широка камера од 48MP со видно поле од 114 степени, 50MP портрет објектив и сензор за перископ од 64MP. На предната страна има селфи камера од 64 MP.

X90 Pro+ поддржува 8K видео @30fps, Zeiss Natural Color и Vivo Vivid Color технологии, зумирање до 100x, ZEISS Cinematic bokeh и други карактеристики на камерата.

Телефонот се напојува од гореспоменатиот чипсет Snapdragon 8 Gen 2, како и графичкиот процесор Adreno 740. Покрај ова, доаѓа и со 12 GB RAM и 512 GB простор за складирање.

Кога станува збор за дисплејот, има 6,78-инчен Samsung E6 AMOLED 2K LTPO 4.0 дисплеј, со поддршка за стапка на освежување од 120 Hz, осветленост од 1800 nits и Dolby Vision.

Сè се напојува со батерија од 4700 mAh, со поддршка за брзо полнење од 80 W и безжично полнење од 50 W. Оперативниот систем е Android 13, со интерфејс OriginOS 3.0.

Има и поддршка за 5G, ултразвучен сензор за отпечатоци под екранот, препознавање лице, систем за ладење Twin Icefield Cooling, Bluetooth 5.3 и повеќе.

Vivo X90 Pro+ ќе започне да се продава во Кина од 28 ноември, без информации за глобалната достапност.